Nemrzí vás, že hnutí ANO už není součástí liberální frakce Renew? Když jsme spolu mluvili ještě před evropskými volbami, říkal jste, že by ANO v této skupině mělo zůstat. Nakonec ale vznikli Patrioti pro Evropu, jejichž spoluzakladatelem je váš předseda Andrej Babiš.
Mrzí mě to i nemrzí. Hnutí ANO bylo v Renew vždy takové zlobivé dítě. Snažíme se prosazovat pragmatickou politiku. Jenže v Renew běžně rozhodovaly menší strany, které ve svých zemích nikdy neměly vládní odpovědnost.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sněm mladých Motoristů vyvolal na sítích bouři, terčem byla i Nerudová. Trapné, reagoval syn
Já se pořád považuji za středového liberála. Jenže co se stalo po volbách? Na prvním jednání Renew jsem k mému údivu zjistil, že většina vedení frakce neměla žádnou sebereflexi. Renew ztratilo hodně mandátů. A když jsme se bavili o tématech, která bychom měli nějak posunout, kolegové začali mluvit o tom, že jsme málo zelení a že bychom měli přivézt na území Evropské unie další tři miliony migrantů. Přitom přesně tenhle aktivistický přístup stál naše exkolegy mnoho hlasů. Prostě jsme nedokázali najít společnou řeč, i když jsme se snažili. Renew dneska už ani tolik neřeší liberalismus, spíš čirý aktivismus. Stala se z toho zelená levice.
Jak jste spokojený ve frakci Patriotů pro Evropu?
Byla to pro mě velká změna. Je to velký skok, když přejdete z liberální skupiny do velmi konzervativní frakce – prostě kulturní změna. Sice jsem dříve říkal, že bych zůstal v Renew, ale ono se pak stejně ukázalo, že to prostě nejde. I proto jsme museli řešit, co bude dál a kam se posuneme. Na stole jsme měli několik variant. Nakonec zvítězila možnost založit novou frakci. Je fakt, že i v Patriotech máme na určité věci odlišné názory. Domácí politika některých stran nesouhlasí s tím, co máme v programu my. Důležité ale je, že jsme se shodli na hlavních bodech, které chceme pro Evropskou unii. Jde o otázky bezpečnosti, migrace, ekonomiky či Green Dealu. Jsme pořád na začátku. Přesto můžu sdělit, že jednání na frakci jsou efektivní a že Patrioti šlapou.
Sám jste zmínil, že jsou věci, na nichž se uvnitř frakce neshodnete. Existuje něco, v čem vás Patrioti opravdu štvou?
Kdybych se neoprostil od toho, co někteří kolegové říkají na své domácí scéně, tak bych se z toho zbláznil. Takové pocity bych zažíval v každé frakci, a to včetně Renew. Člověk si to nesmí tak brát. Chápu, že i politici z ciziny mají svou domácí scénu a v ní své voliče. Pokud se domácí politika – například rakouských kolegů – nezačne promítat do toho, co děláme v Evropském parlamentu, tak to dokážu překousnout a řeknu si: „Ok, máme společné cíle. Pokud se nám je v Bruselu podaří splnit, dělejte si doma politiku, jakou chcete.“
Přešel bych k hlasování o Ukrajině. V červenci se zástupci hnutí ANO zdrželi, když šlo o rezoluci týkající se trvalé podpory Kyjeva. V září se hlasovalo o pokračování finanční a vojenské pomoci, tehdy většina z vás nedorazila, zbytek představitelů ANO se zdržel. V říjnu jste podpořili rezoluci, v níž šlo o půjčku Ukrajině, která bude splacena z příjmů ze zmrazených ruských aktiv. Jak má volič porozumět tomu, že jste se jednou zdržel, poté jste nedorazil a potřetí jste byl pro?
V tom prvním hlasování jsme jako Patrioti měli navrženou vlastní rezoluci, která byla ještě přísnější. Jeden můj bývalý kolega z Renew dokonce řekl, že byla lepší, než ta, která nakonec prošla. Mimo jiné jasně odsoudila Rusko jako agresora i ruské útoky na civilní cíle. Nebylo v ní ovšem zmíněno odsouzení kteréhokoliv státníka z EU. My logicky nemůžeme podpořit rezoluci, která si vyřizuje účty například s Maďary, tedy s představiteli Patriotů. A když se zdržíme, je nám vyčítáno, že jsme proruští. To je absolutní nesmysl.
VIDEO: Síkela ustál grilování v EU. Zaujal jazykovou výbavou, zmínil Havla a varoval před migrací
K tomu druhému hlasování ze září jsem se už ani nevyjadřoval. První dvě rezoluce říkaly, jak máme podporovat Ukrajinu, což je sice fajn… Když to ale řeknu ošklivě, šlo o cáry papíru, které nic neřeší a nemají žádný reálný vliv. Rezoluce v Evropském parlamentu se často dělají politicky, používají se k internímu boji. Evropský parlament by se takovými rezolucemi vůbec neměl zabývat. To má dělat Rada Evropy. My máme řešit hlavně legislativu.
Pojďme k té třetí rezoluci z letošního října, kterou jste vy i další zástupci hnutí ANO podpořili.
Toto hlasování mělo konkrétní dopad – Ukrajina dostane peníze. Ty budeme splácet z prodaného zabaveného ruského majetku. Za mě rozumná a smysluplná věc, která Ukrajině opravdu pomůže.
Celý rozhovor s Jaroslavem Bžochem si budete moci přečíst v sobotu ráno na webu CNN Prima NEWS. Europoslanec a člen ANO se mimo jiné rozpovídal o amerických volbách. Věří stejně jako Andrej Babiš, že Donald Trump ukončí válku na Ukrajině? Jak zpětně hodnotí cestu Viktora Orbána do Moskvy? A dokázal by si Bžoch představit Ukrajinu jako člena NATO?
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.