Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Červivá reďkovka? Posypte pôdu okolo a škodcovia uniknú. Záhradníci to robia už roky

7.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/jwdenson). Reďkovky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v domácich záhradách. Je skvelá na sendvič, ale aj ako posýpka na tvaroh alebo šalát. Niekedy však pred zberom úrody rastlinu napadnú červy a úroda sa stratí. Ako sa tomu dá zabrániť? Reďkovky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných […]
Menej ako 1 min. min.

7.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/jwdenson).

Reďkovky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v domácich záhradách. Je skvelá na sendvič, ale aj ako posýpka na tvaroh alebo šalát. Niekedy však pred zberom úrody rastlinu napadnú červy a úroda sa stratí. Ako sa tomu dá zabrániť?

Reďkovky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v domácich záhradách
Foto: Pixabay/jwdenson

Reďkovka je mimoriadne zdravá zelenina. Obsahuje veľa živín, napríklad draslík, vitamín C, vápnik a sodík. Má nízky obsah kalórií, takže ju môžeme úspešne konzumovať pri diéte. Namiesto kupovania reďkoviek v obchode sa však oplatí zasadiť si ich v domácej záhrade. Ako ich pestovať? A čo robiť, ak ich napadnú škodcovia?

Ako pestujete reďkovky? Dávajte si pozor, lebo škodcovia ju milujú

Túto zeleninu môžete pestovať od skorej jari do neskorej jesene. Možno ju vysádzať do záhrady, ale aj do kvetináčov a prvá úroda je hotová približne po 3 až 4 týždňoch. Reďkovka najlepšie rastie na slnečnom mieste na priepustnej pôde. Vyžaduje si pravidelnú, ale nie príliš výdatnú zálievku.

Aj keď sa o plodiny dobre staráme, môžu ich napadnúť škodcovia. Reďkovky sú najviac ohrozené nahými slimákmi (bezulitniky), ktoré ohlodávajú listy. Na rastliny si potrpia aj roztoče požierajúce korene a blchy živiace sa listami, ale najvážnejšou hrozbou je drôtovec je to larva chrobáka klikerského. Tento škodca sa zahryzne do zeleniny, vnikne dovnútra a vyhĺbi v nej tunely. Ak vaša reďkovka žltne a vädne, je to znak, že bola napadnutá.

Tento škodca žije na zemi a živí sa okopaninami. Tieto larvy môžu zničiť celú reďkovku. Drôtovce môžu spôsobiť mnoho infekcií a chorôb. Pochopenie toho, že sa vaša záhrada stala predmetom útoku na drôtovce, je jednoduché, o tom svedčí koreňová zelenina konzumovaná zvnútra. Na odstránenie drôtovca zo záhrady budete potrebovať odvar z cibuľových šupiek. Vezmeme 30 gramov cibuľovej kôry a všetko zalejeme 5 litrami vriacej vody, dobre zabalíme teplou vreckovkou a necháme dve hodiny lúhovať. Potom, čo zalejeme každý krík týmto vývarom.

Túto zeleninu môžete pestovať od skorej jari do neskorej jesene. Možno ju vysádzať do záhrady, ale aj do kvetináčov a prvá úroda je hotová približne po 3 až 4 týždňoch.
Foto: shutterstock/FotoDuets

Ako chrániť reďkovky pred červotočmi? Dodržiavajte tieto pravidlá a získate chrumkavú úrodu

Ak sa chcete vyhnúť škodcom na reďkovkách, oplatí sa dodržiavať niekoľko pravidiel.

V blízkosti nevysádzajte lucernu ani ďatelinu, pretože tieto rastliny priťahujú červy.

Nezabudnite, že reďkovky by nemali rásť na pôde po kapuste, pretože oba druhy zeleniny majú radi rovnakých škodcov.

Vedľa nej zasaďte šalviu, rozmarín, kôpor a cesnak, aby ste odradili neželaných návštevníkov.

Zem okolo plodín posypte dreveným popolom alebo feferónkou a chrobáky tam určite nebudú mať chuť klásť vajíčka.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Reďkovky si môžete vypestovať na balkóne. Budú dobre rásť, stačí sa držať týchto niekoľkých rád

V týchto dňoch nevysievajte reďkovky. Úroda bude slabá

The post Červivá reďkovka? Posypte pôdu okolo a škodcovia uniknú. Záhradníci to robia už roky appeared first on Vášeň v tebe.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie