
„Čím dál více Čechů vyráží na cesty bez parťáka. Nejčastěji jde o mladé lidi ve věku 18 až 30 let, přičemž téměř dvě třetiny z nich tvoří ženy. Nejoblíbenější evropskou destinací sólo cestovatelů je tradičně Itálie, zejména pak prosluněné Toskánsko a okolí jezer Como a Garda,“ řekl redakci CNN Prima NEWS Tomáš Braverman, šéf společnosti Slevomat, která analyzovala návyky tuzemských dovolenkářů. Jeho slova potvrzují i data Google Trends, podle kterých se zájem o samotářský způsob cestování zvýšil ve vyhledávání o stovky procent.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tipy pro cestování autem do Itálie. Nejvíce lze ušetřit natankováním v Česku, pozor na mýtné
Itálie podle Bravermana nabízí pestrou směsici historie, kultury, jídla i přírody v relativně bezpečném prostředí. Obecně platí, že čím severněji, tím bezpečněji — severoitalská města jako Trento nebo Verona jsou pro sólo cestovatele jednoznačně bezpečnější než Neapol nebo sicilská Katánie. Itálie je navíc dobře dostupná a skvěle se hodí i pro ty, kteří vyrážejí sami poprvé. „Ušetřit se dá třeba volbou menších ubytování mimo centrum nebo spaním ve sdílených pokojích v hostelech. V tom případě doporučuji přibalit visací zámek na skříňku a ideálně i špunty do uší,“ doplnil.
Nejbezpečnější země? Španělsko
Ženy, které cestují samy, si na bezpečnosti ve vybraných destinacích zakládají výrazně více než muži. Podle dat Slevomatu považují „batůžkářky“ Španělsko za evropskou zemi, kde jim hrozí nejmenší rizika. Podle aktuálních žebříčků získalo bezpečnostní index 7,45. Na vysokém hodnocení se podílí nejen kvalitní infrastruktura a otevřenost místních, ale i dobrá dostupnost služeb a nižší míra drobné kriminality ve srovnání s jinými turisticky vytíženými zeměmi.
„Oblíbené jsou i pulzující metropole jako Lisabon, Madrid nebo Malaga. Mnoho sólo cestovatelů se při plánování cest řídí bezpečnostními statistikami a recenzemi ostatních. Na místě pak dávají přednost ubytování s dobrou reputací, využívají sdílené trasy přes mapové aplikace a v nočních hodinách se vyhýbají opuštěným částem měst,“ upřesnil Braverman.
Češi objevují Pobaltí i Dálný východ
Na vzestupu jsou také dlouho přehlížené evropské destinace. Litva láká na malebné historické město Vilnius, tiché pobřeží Baltského moře a rozsáhlé borové lesy. Slovinsko pak boduje krásnými jezery, horami a širokými možnostmi aktivit od výšlapů v Julských Alpách až po paddleboarding na jezeře Bled. Podobná místa lákají především jednotlivce, kteří touží po nerušené zelené přírodě a útěku od velkých rušných měst.
Batůžkáři, kteří se nebojí plácnout přes kapsu, pak míří daleko za hranice Evropy. „Obvykle volí Bali, které láká na kombinaci klidu, přírody a dobrodružství, nebo Japonsko, známé svou bezpečností, přesností a jedinečnou kulturou,“ vysvětlil Braverman zájem o zemi vycházejícího slunce, kde se mimo jiné letos koná v Ósace světová výstava Expo.
Japonsko je momentálně atraktivní také z finančního hlediska. Díky slabému jenu je cestování výhodnější než v minulosti. V příštím roce se navíc počítá s několika změnami, které mohou náklady na pobyt v Japonsku zvýšit. Od března plánuje město Kjóto výrazně zvýšit ubytovací daň, od listopadu se potom v celé zemi změní systém vracení DPH pro zahraniční turisty a zvažuje se také zavedení dvouúrovňového cenového systému.
Mezi cestovateli se těší velké popularitě také jihovýchodní Asie, třebaže kvůli vedrům a období dešťů nejde o letní destinace – příjemnější teploty nabídne pozdní podzim či jaro. Favority jsou dlouhodobě Thajsko, Vietnam či ostrovy na Filipínách, dobrodružnější jedinci mají mnohdy v hledáčku také Kambodžu a Laos.
Hotely se přizpůsobují
Ne všechno ale jde cestovatelským samotářům naproti. Některé hotely si totiž účtují „single příplatek“, pokud si jednotlivec například zarezervuje dvoulůžkový pokoj. Cena tak může náhle poskočit až o 50 procent. Podle Bravermana od přirážky ustupuje čím dál více podniků. Batůžkáři si též oblíbili levné kapslové hostely, tedy ubytovací zařízení, ve kterých dostanou buňku s postelí. Sprchy, toalety či kuchyně jsou pak sdílené s dalšími lidmi.
Mimo to stále platí, že je nejlepší hledat termíny ubytování mimo sezónu nebo s vlastníky hotelů či hostelů přímo jednat o ceně. „Někdy vám hotel může vyjít v ceně vstříc. Nikdy nevíte, zda je málo obsazen nebo zrovna bojuje se špatným termínem, kdy se třeba turisté přesouvají za festivalem o město vedle. Proto, když cestujete sám, zkuste o ceně i smlouvat,“ uzavřel Braverman ze Slevomatu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak bezpečně vycestovat s dítětem za hranice? Pozor na doklady a souhlasy rodičů
