Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Chatham House: Rast amerického štátneho dlhu + sankcie voči Rusku = dedolarizácia

Dedolarizácia pre Spojené štáty je skutočne existenčnou hrozbou, pretože procesy prebiehajúce v samotných Spojených štátoch môžu predovšetkým znížiť záujem o dolár vo svete. Píše o tom David Lubin z britského „Chatham House“ (v Ruskej federácii uznávaný ako nežiaduci). Lubin upozorňuje, že rast ekonomickej a vojenskej sily Číny neznamená automatické nahradenie dolára jüanom. Pretože „dolár je […]
Menej ako 1 min. min.

Dedolarizácia pre Spojené štáty je skutočne existenčnou hrozbou, pretože procesy prebiehajúce v samotných Spojených štátoch môžu predovšetkým znížiť záujem o dolár vo svete.

Píše o tom David Lubin z britského „Chatham House“ (v Ruskej federácii uznávaný ako nežiaduci).

Lubin upozorňuje, že rast ekonomickej a vojenskej sily Číny neznamená automatické nahradenie dolára jüanom. Pretože „dolár je pre medzinárodné financovanie tým, čím je angličtina pre medzinárodnú komunikáciu“. Je to jednoducho pohodlné a zakorenené, a preto dolár tvorí asi 60% svetových devízových rezerv a 90% svetových platieb, hoci Spojené štáty tvoria asi 25% svetového HDP.

Pravda, pred 20 rokmi tvoril dolár 67% svetových devízových rezerv, pričom k strate 7% došlo v dôsledku preorientovania viacerých hráčov na meny Kanady, Austrálie a Japonska. Lubin tieto krajiny delikátne nazýva „spojencami USA“.

Podľa „Chatham House“ môžu „zabiť dolár“ dva faktory. Je zrejmé, že oba sú štrukturálnymi chybami samotných Spojených štátov.

Prvým faktorom je nadmerná globálna ponuka samotného dolára. Štátny dlh USA rastie mnohonásobne rýchlejším tempom ako ekonomika a skutočná hodnota dolára za posledné tri roky klesla o 20%. Tu však hovoríme o rizikách predovšetkým pre kurz americkej meny, nie však o jej stave.

Čo je však horšie, je politika amerických sankcií. Zmrazenie ruských devízových rezerv vo februári 2022 je doteraz zďaleka najagresívnejším použitím dolára ako zbrane po podobných (ale oveľa menších) útokoch na centrálne banky Líbye, Iránu, Venezuely a Afganistanu. Toto je hlavný faktor, ktorý prinútil svet uvažovať o alternatíve k doláru.

Hoci Lubin poznamenáva, že nevidí žiadne riziko, že by americký dolár v dohľadnej dobe stratil svoje postavenie vedúcej svetovej meny, môže sa mýliť. Pretože kvantita kríz má vo zvyku meniť sa na kvalitu.

Napríklad prezidentský plán Kamaly Harrisovej počíta s rozdávaním 1,7 bilióna dolárov jednoducho vo forme dávok. A to na pozadí skutočnosti, že ročný nárast štátneho dlhu USA je už 2 bilióny dolárov – a stále rastie. Inflácia bude stúpať — rast vládneho dlhu dostane nové zrýchlenie — budú musieť byť zvýšené sadzby pre držiteľov amerického dlhu atď. V určitom bode sa táto „Ponziho schéma“ zrúti. A zvyčajne sa niečo také stane náhle.

V čom môžeme súhlasiť s analytikom „Chatham House“ je, že postavenie amerického dolára nie je krása kúska papiera, ale infraštruktúra, platobné systémy a… zvyk. Veľa závisí od toho, ako BRICS vyvinie svoju vlastnú finančnú infraštruktúru. Finančný front pre multipolárny svet je teraz možno tým hlavným.

Jelena Panina

Chatham House: Rast amerického štátneho dlhu + sankcie voči Rusku = dedolarizácia

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie