Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Chudoba ohrozuje takmer 1 milión Slovákov (porovnanie krajov)

Slováci v celkovom počte 980 000 čelia chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Toto číslo je alarmujúce a predstavuje na Slovensku rastúci problém. V roku 2024 bolo týmto fenoménom ohrozených až 18,3 % populácie, uviedol Štatistický úrad SR. Medziročne sa situácia zhoršila o 37 000 osôb, čo naznačuje negatívny trend trvajúci od roku 2020. Regionálne rozdiely a […]
Menej ako 1 min. min.

Slováci čelia chudobe

Slováci v celkovom počte 980 000 čelia chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Toto číslo je alarmujúce a predstavuje na Slovensku rastúci problém. V roku 2024 bolo týmto fenoménom ohrozených až 18,3 % populácie, uviedol Štatistický úrad SR. Medziročne sa situácia zhoršila o 37 000 osôb, čo naznačuje negatívny trend trvajúci od roku 2020.

Regionálne rozdiely a zmeny oproti roku 2023

Najviac postihnuté oblasti sú Prešovský, Banskobystrický a Košický kraj, kde chudobe čelí viac ako 20 % obyvateľov. Prešovský kraj obstál ako najhorší s celkovou hodnotou až 28 % (224 000).

Naopak, Bratislavský kraj eviduje najnižší podiel ohrozených osôb (8,6 %). Situácia sa medziročne zhoršila v 5 z 8 krajov. Najväčší nárast ohrozených osôb bol v Nitrianskom (+3,3 %) a Trenčianskom kraji (+1,4 %). Naopak, v Bratislavskom a Žilinskom kraji podiel ohrozených osôb klesol. Celoplošne na území SR nastal medziročný vzostup o 37 000 osôb na celkovú hodnotu 980 200 osôb.

Slováci v ohrození chudoby podľa krajov

Slováci v ohrození chudoby podľa krajov. Zdroj: slovak.statistics.sk

Kto je najviac ohrozený?
  • Domácnosti s deťmi – 20,4 % osôb v týchto domácnostiach je ohrozených chudobou, najhoršie sú na tom neúplne rodiny (38 %) a viacdetné rodiny (33 %).
  • Seniori žijúci sami – najviac postihnuté sú ženy nad 65 rokov (30,3 %).

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým
rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov
retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s
finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť,
či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť
podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prečo sú Slováci čoraz viac v ohrození chudoby?

Hlavnými faktormi rastúcej chudoby sú inflácia, vysoké životné náklady a stagnácia miezd. Regionálne nerovnosti pretrvávajú a postihujú najmä východné Slovensko. Pandémia a hospodárske výkyvy narušili finančnú stabilitu mnohých domácností. Navyše, sociálny systém nedokáže dostatočne chrániť nízkopríjmové rodiny, čím sa ich situácia dlhodobo zhoršuje.

Podľa prieskumu EU SILC 2024 sa chudoba meria prostredníctvom troch dimenzií:

  • Príjmová chudoba – dotýka sa 14,5 % populácie (778 000 osôb), pričom hranica príjmovej chudoby bola stanovená na 6 103 eur ročne (509 eur mesačne pre jednotlivca).
  • Závažná materiálna a sociálna deprivácia – postihuje 7,6 % obyvateľov (408 000 osôb), čo znamená, že si nemôžu dovoliť aspoň 7 z 13 základných potrieb.
  • Veľmi nízka intenzita práce – týka sa 3,8 % populácie (206 000 osôb), najčastejšie ide o ľudí, ktorí odpracovali menej ako pätinu svojho potenciálu.
Ohrozenie chudobou alebo sociálnym vylúčením

Ohrozenie chudobou alebo sociálnym vylúčením. Zdroj: slovak.statistics.sk

Zníženie chudoby si vyžaduje cieľavedomé sociálne a ekonomické opatrenia. Dôležité je zvyšovanie minimálnej mzdy, podpora zamestnanosti v ohrozených regiónoch a dostupnejšie bývanie. Investície do vzdelania a rekvalifikácií môžu zlepšiť šance ľudí na trhu práce. Rovnako je nevyhnutné efektívnejšie sociálne zabezpečenie pre najzraniteľnejšie skupiny.

Ak sa viac zaujímate o financie, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

The post Chudoba ohrozuje takmer 1 milión Slovákov (porovnanie krajov) appeared first on KRYPTOMAGAZIN.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie