Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Čína prijme primerane uvoľnenú menovú politiku na podporu hospodárskeho rastu

Čína prijme v budúcom roku „primerane uvoľnenú“ menovú politiku ako súčasť krokov na podporu hospodárskeho rastu. Uviedli to v pondelok štátne médiá s odvolaním sa na zasadnutie politbyra, najvyššieho orgánu vládnucej Komunistickej strany. Informujú agentúry Reuters a AFP. Cieľom pondelkového stretnutia politbyra, najvyššieho rozhodovacieho orgánu, je „analyzovať situáciu v ekonomike a jej vyhliadky v roku 2025“, […]
Menej ako 1 min. min.

Čína prijme v budúcom roku „primerane uvoľnenú“ menovú politiku ako súčasť krokov na podporu hospodárskeho rastu. Uviedli to v pondelok štátne médiá s odvolaním sa na zasadnutie politbyra, najvyššieho orgánu vládnucej Komunistickej strany. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Cieľom pondelkového stretnutia politbyra, najvyššieho rozhodovacieho orgánu, je „analyzovať situáciu v ekonomike a jej vyhliadky v roku 2025“, uviedla štátna tlačová agentúra Sinchua.

Rozšírenie domáceho dopytu

Čína zavedie proaktívnejšiu fiškálnu politiku a zintenzívni „nekonvenčné“ proticyklické úpravy. Musí tiež „energicky zvýšiť spotrebu a rozšíriť domáci dopyt vo všetkých smeroch“, citovala agentúra z oficiálneho vyhlásenia najvyšších predstaviteľov.

image

Čína v marci zaznamenala svetový rekord vo vývoze. Žiadna krajina doteraz neprekonala hranicu 300 miliárd

Zasadanie politbyra predchádza výročnej ekonomickej konferencii koncom tohto týždňa, na ktorom budú stanovené kľúčové ciele a politické zámery na budúci rok. V roku 2025 musia úrady dodržiavať „princíp presadzovania pokroku pri zachovaní stability a využiť pokrok na zabezpečenie stability a podnecovanie inovácií,“ informovala Sinchua.

„Mala by sa zaviesť proaktívnejšia fiškálna politika a primerane uvoľnená menová politika, pričom by sa posilnil a zdokonalil súbor nástrojov a posilnili by sa mimoriadne proticyklické úpravy,“ uvádza sa v správe.

Postoje centrálnej banky

Nové znenie menovej politiky predstavuje prvé uvoľnenie postoja Pekingu od konca roka 2010. Čínska centrálna banka uplatňuje päť politických postojov: voľný, primerane voľný, obozretný, primerane prísny a prísny, s flexibilitou na oboch stranách.

Čína prijala primerane voľnú menovú politiku po globálnej finančnej kríze v roku 2008 a koncom roka 2010 prešla na obozretnú. Druhá najväčšia ekonomika sveta bojuje s pomalou domácou spotrebou, pretrvávajúcou krízou v sektore nehnuteľností a prudko rastúcim štátnym dlhom. To všetko ohrozuje oficiálny rastový cieľ Pekingu na tento rok.

Obávaná patová situácia

Čínski lídri sledujú tiež situáciu v USA, kde v januári nastúpi do úradu Donald Trump. Novozvolený prezident už naznačil, že obnoví svoju tvrdú obchodnú politiku. To vyvoláva obavy z ďalšej patovej situácie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Peking od septembra predstavil sériu opatrení zameraných na posilnenie hospodárskeho rastu vrátane zníženia úrokových sadzieb, zrušenia obmedzení na nákup bývania a zníženia dlhovej záťaže miestnych vlád.

image

Čína dokáže zvládnuť zvýšenie ciel v USA, ktoré budú mať opačný účinok

V októbri centrálna banka uviedla, že znížila dve kľúčové úrokové sadzby na historické minimá.

Ekonómovia však varovali, že na obnovenie „plného zdravia“ čínskej ekonomiky sú potrebné priamejšie fiškálne stimuly zamerané na podporu domácej spotreby, keďže Číne hrozí nové obchodná vojna s USA.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »