Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Čína zvažuje možnosť, že americký TikTok predá Elonovi Muskovi, píše Bloomberg

Čínski predstavitelia posudzujú potenciálnu možnosť, že ak v Spojených štátoch nebude odložená platnosť zákona zakazujúceho činnosť sociálnej siete TikTok, mohol by jej prevádzku v USA prevziať Elon Musk. Informovala o tom v noci na dnešok agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou. Kontroverzným zákonom, ktorý by už od 19. januára v USA […]
Menej ako 1 min. min.

Čínski predstavitelia posudzujú potenciálnu možnosť, že ak v Spojených štátoch nebude odložená platnosť zákona zakazujúceho činnosť sociálnej siete TikTok, mohol by jej prevádzku v USA prevziať Elon Musk. Informovala o tom v noci na dnešok agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou.

Kontroverzným zákonom, ktorý by už od 19. januára v USA zakázal sociálnu sieť zameranú na tvorbu krátkych videí, pokiaľ by ju jej čínska materská spoločnosť ByteDance nepredala, sa v súčasnosti zaoberá americký najvyšší súd.

Peking však podľa zdrojov Bloombergu silne preferuje, aby americký TikTok zostal vo vlastníctve ByteDance, a tlačí na odloženie platnosti zákona na americkom najvyššom súde.

Spoločná prevádzka s X

Podľa jedného zo zvažovaných scenárov by nad americkým TikTokom prevzala kontrolu Muskova sociálna sieť X a prevádzkovala by ho spoločne, uviedol Bloomberg vo svojej správe. Agentúra však dodala, že čínski predstavitelia zatiaľ nedospeli k žiadnemu pevnému rozhodnutiu a ich úvahy sú iba predbežné.

Nie je pritom jasné, či je s týmito diskusiami oboznámená samotná spoločnosť ByteDance alebo či je do nich zapojený samotný Musk alebo americký TikTok, podotkol Bloomberg. Ani jedna zo strán na žiadosť agentúry o komentár nereagovala.

image

Spor o možný zákaz TikToku ide na Najvyšší súd USA, obe strany si vypočuje v januári

Sudcovia amerického najvyššieho súdu sa minulý týždeň pri prerokovaní argumentov v rámci sťažnosti TikToku proti uvedenému zákonu podľa agentúr skôr priklonili k zachovaniu jeho platnosti, keď hrozba pre národnú bezpečnosť, ktorú predstavujú väzby spoločnosti na Čínu, prevažuje nad obavami z obmedzovania slobody prejavu TikToku alebo jeho 170 miliónov užívateľov v Spojených štátoch.

Záložný plán s Trumpom

Vysoko postavení čínski predstavitelia tak už začali diskutovať o záložných plánoch pre TikTok, a to aj v rámci rozsiahlej diskusie o budúcej spolupráci s administratívou Donalda Trumpa, uviedli  zdroje Bloombergu pod podmienkou zachovania anonymity.

Potenciálna prestížna dohoda s jedným z Trumpových najbližších spojencov je podľa nich pre čínsku vládu – ktorá má na rozhodovanie o predaji TikToku vplyv – do značnej miery lákavá.

Musk prispel na kampaň za Trumpovo znovuzvolenie viac ako 250 miliónmi dolármi a po jeho nástupe do funkcie 20. januára má stáť na čele novozriadeného úradu pre zlepšovanie efektivity vlády.

image

Trump chce pozastaviť zákon o zákaze TikToku v USA, sľubuje politické riešenie

Washington dal TikToku vlani v apríli čas do 19. januára, aby ukončil väzby na ByteDance. Ak na túto požiadavku nepristúpi, americká vláda môže platformu zakázať. Zákon označujú za problematický niektorí prominentní experti na slobodu slova v USA, vystupuje proti nemu aj Americká únia občianskych práv (ACLU).

Americká vláda a zákonodarcovia však argumentujú tým, že TikTok pod hlavičkou ByteDance predstavuje bezpečnostné riziko a môže slúžiť čínskym záujmom. Americké úrady však verejne nepredložili dôkazy o tom, že by čínsky štát týmto spôsobom špehoval Američanov alebo zasahoval do spôsobu, akým platforma predkladá užívateľom obsah.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »