Protivzdušná obrana je jedním z nejžádanějších artiklů války na Ukrajině. Střechy ukrajinských měst často chrání vojáci s pouhým kulometem. Protiletadlové systémy jsou totiž přetížené kvůli stále častějším dronovým útokům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Polsko se připravuje na „nejhorší scénář“. Armáda změní tvář, vzniknou dronová vojska
Letos v květnu Rusko podniklo 400 dronových útoků, v listopadu už jich bylo 2 400. Lví podíl na eskalaci má továrna Alabuga v ruském Tatarstánu, která v posledních měsících vyrostla ve významnou základnu ruské dronové flotily.
Americká CNN upozornila, že Rusové v Alabuze vyrábějí primárně íránské kamikaze drony Šáhid, na jejichž domácí produkci dostali loni od Teheránu povolení. Rusové strojům říkají Geran-2 a během devíti měsíců letošního roku už jich údajně v továrně vyrobili 5 760. Tvrdí to ukrajinská rozvědka. Rusko má v továrně využívat levnou pracovní sílu, údajně tam pracují teenageři, studenti nebo ženy z afrických států.
Falešná potrava pro obranu
V Alabuze se kromě íránských dronů produkuje ještě jedna, zdánlivě neškodná zbraň. Jedná se o návnadové drony Gerbera – bezcenné kopie íránských dronů vyráběné z překližky a pěny.
Jediným cílem strojů Gerbera je přetížit a rozptýlit ukrajinskou protivzdušnou obranu. Armáda Kyjeva může během útoku jen stěží rychle rozlišit, který stroj představuje smrtící sílu a který je jen bezcennou atrapou (Ukrajina v boji využívá podobnou taktiku).
I pravý íránský dron Šáhid je ale mnohem levnější než cenný projektil ze západního protivzdušného systému. Ukrajina s raketami proto musí šetřit.
„Ruská armáda poměrně rychle zjistila, že ukrajinská protivzdušná obrana může být docela schopná sestřelit většinu Šáhidů. Rusko potřebovalo zbraň, systém, který by v podstatě mohl ukrajinským obráncům představovat množství falešných cílů,“ řekl Samuel Bendett, poradce neziskové výzkumné organizace CNA se sídlem ve Virginii.
Rusko chtělo do konce roku 2024 vyrobit asi 10 tisíc falešných dronů Gerbera. To znamená, že Rusko při útoku využívá více atrap než skutečných dronů. Ukrajinci tak často pálí na bezcenné cíle.
„Pokud vidíme dron na mapě nebo očima, snažíme se ho sestřelit. Ať už je levný nebo drahý,“ řekl CNN Jurij Čumak, ukrajinský soudce a dobrovolný voják. Odhaduje, že pokud Rusko během útoku vyšle zhruba 150 bezpilotních letounů, jen 20 až 30 z nich budou Šáhidy.
Ukrajinci o obří ruské továrně samozřejmě vědí. List Kyiv Independent napsal, že v areálu výrobny o svátcích vypukl „záhadný“ požár. Podle ukrajinské rozvědky došlo ke zničení dronových komponentů za miliony dolarů.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dohodne se konec války na Slovensku? Putin není proti, Kreml chce „právní dohodu o míru“
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.