Prejav Ursuly von der Leyen bude rozhodujúci, aby si zabezpečila väčšinu, ktorú potrebuje na znovuzvolenie do funkcie predsedníčky Komisie. Aby však presvedčila všetkých proeurópskych koaličných zákonodarcov, bude musieť adresovať kľúčové otázky európskej politiky.
Súčasná predsedníčka Európskej komisie bude vo štvrtok (18. júla) v europarlamente potrebovať získať jednoduchú väčšinu (361 hlasov zo 720) na svoje znovuzvolenie.
V súčasnosti sa spolieha na hlasy proeurópskej koalície, ktorú tvorí stredopravá Európska ľudová strana (EPP), Strana európskych socialistov (PES) a liberálna strana Obnovme Európu (RE). Ochotu pripojiť sa za určitých podmienok vyjadrili aj Zelení/EFA.
Ak za ňu budú hlasovať členovia týchto politických skupín, von der Leyen bude mať zabezpečenú väčšinu. Keďže je však hlasovanie tajné, nie je možné potvrdiť, že si to niektorí poslanci nerozmyslia.
V proeurópskej koalícii stále pretrváva nejednotnosť či rozkol ohľadom niektorých európskych politík. Aby von der Leyen minimalizovala riziko straty niečej podpory, bude musieť byť počas svojho prejavu pred hlasovaním mimoriadne opatrná.
Zákaz spaľovacích motorov: Revidovať či nie?
Revízia faktického zákazu spaľovacích motorov v EÚ do roku 2035 sa stala jasným dôvodom napätia medzi spomínanými skupinami. V „päťbodovom pláne“ EPP sa uvádza, že skupina chce zákaz prehodnotiť. Nemecká strana CDU/CSU z toho rovno urobila tému volebnej kampane.
Naproti tomu socialisti označili zachovanie zákazu za „kľúčovú požiadavku“ pre budúcu Európsku komisiu. Na tejto téme záleží aj skupine Obnovme Európu. Jej poslanci hlasovali za zákaz a skupina sa o ňom vo svojom návrhu politických priorít nezmieňuje, o slovo sa však prihlásili nemeckí liberáli.
Nemecký minister dopravy Volker Wissing minulý týždeň na X napísal, že akékoľvek odmietnutie revízie zákazu by bolo „gigantickým volebným podvodom“.
Európsky automobilový priemysel je v tejto otázke rozdelený. Niekoľko výrobcov automobilov výslovne vyzýva na prehodnotenie zákazu, zatiaľ čo značky, ako Volvo, Renault, Fiat a ďalšie, vyzývajú na jeho zachovanie.
Pravidlá sa budú revidovať v roku 2026. Ak sa von der Leyen rozhodne zmierniť alebo odložiť tento zákaz, práve vtedy sa jej naskytne príležitosť to urobiť.
Dedičstvo protestov farmárov
Keď protesty farmárov začiatkom roka 2024 zaplnili európske ulice, všetky europarlamentné skupiny zahrnuli poľnohospodárske otázky do svojho zoznamu priorít na nasledujúce funkčné obdobie.
Tieto požiadavky však majú pre rôzne skupiny rôznu mieru dôležitosti, čo ovplyvňuje ich potenciálnu podporu von der Leyen.
Najnaliehavejšou otázkou je implementácia zákona proti odlesňovaniu. Tento zákon, ktorého cieľom je zabrániť tomu, aby sa v EÚ predávali výrobky spojené s odlesňovaním, má nadobudnúť plnú účinnosť koncom roka. Medzi ministrami poľnohospodárstva však vyvolal rozruch a EPP ho chce odložiť.
Ako minulý týždeň informoval portál Euractiv, socialisti, stredopraví a liberáli presadzujú ako hlavné priority spravodlivé odmeňovanie poľnohospodárov a riešenie nekalých obchodných praktík. Aj Zelení/EFA pre Euractiv potvrdili, že od von der Leyen očakávajú, že tieto otázky vo svojom štvrtkovom prejave spomenie.
Podľa zdrojov z prostredia socialistov strana ponechala svoje požiadavky k udržateľnosti a environmentálnych politikám v poľnohospodárstve vágne a v tejto fáze netrvá na konkrétnych legislatívnych krokoch.
Na druhej strane, liberáli z Obnovme Európu sa vo svojich prioritách vyjadrili jednoznačnejšie. Vyslovili sa za návrat k cieľom znížiť používanie pesticídov o 50 percent a za zavedenie nových európskych pravidiel v oblasti životných podmienok zvierat. Nie je však isté, či svoju podporu pre von der Leyen podmienili týmito otázkami.
Podľa zdroja zo skupiny Zelených sa ešte len uvidí, či absencia výslovných záväzkov v týchto témach bude pre stranu prekážkou k podpore von der Leyen. Diskusie podľa neho naďalej prebiehajú.
„Je dôležité, aby sa na udržateľnosť poľnohospodárskych postupov a našich potravinových systémov len tak nezabudlo,“ dodal zdroj.
Zahraničná politika jasná, postoj ku Gaze už menej
Od von der Leyen sa očakáva, že jednoznačne adresuje veľké živé témy, akými je podpora Ukrajiny vo vojne s Ruskom, opatrenia proti hospodárskemu rozmachu Číny a pokrok v rozširovaní EÚ.
Nie je však známe, ako ďaleko zájde pri komentovaní spornejších otázok, akými je napríklad vojna v Gaze, čo by ju v závislosti od formulácie mohlo stáť niekoľko hlasov zľava aj sprava.
Už počas svojho prvého mandátu bola obvinená „z prehnaného postoja“ k Izraelu. Príliš silný dôraz na ešte „geopolitickejšiu Komisiu“ by mohol vzbudiť určité obavy.
Očakáva sa, že von der Leyen bude presadzovať, aby blok v nasledujúcich piatich rokoch viac investoval do európskej obrany, s čím môžu súhlasiť EPP, socialisti a liberáli. Aby získala (alebo si udržala) konkrétne krajiny na svojej strane, musí dať pozor na nuansy.
Jednou z kľúčových otázok by mohla byť zmienka o návrhoch na posilnenie bezpečnosti východnej Európy, za ktoré lobuje napríklad vládna koalícia Donalda Tuska v Poľsku. Tiež by ňou mohlo byť vytvorenie „štítu protivzdušnej obrany“ financovaného EÚ, ktorý presadzujú aj Tusk, aj grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.
Aby Leyen získala podporu aspoň časti Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), bude musieť zopakovať prísľub, že sa bude zaoberať externými záležitosťami migračnej politiky – inými slovami, že zváži externalizáciu migračných procesov a rozvoj hospodárskych partnerstiev so susednými krajinami.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.