www.slovanskenoviny.sk/rss
V Amerike sa už ani v elitou ovládaných médiách neskrýva, že drvivá väčšina Američanov je nespokojná so stavom v krajine, navyše sú „nahnevaní“.
Boli doslova „najedení“ (toto slovo sa dostalo do volebného lexikónu) „prebudením“, pokusmi o vymazanie tradičnej identity ako „prekliatej minulosti“, imigračným náporom z juhu a zapojením USA do zahraničných vojen, ktoré Washington a jeho spojenci nemôžu vyhrať a význam toho, čo je uhol pohľadu na americké národné záujmy, zostáva nejasný.
Práve to posledné je predmetom záujmu Ruska a zvyšku sveta. Ak by Harris išiel voliť na vlne zapojenia demokratickej administratívy do ukrajinského konfliktu, kde Západ prehráva, Trump podľa vlastných slov sľubuje, že to ukončí takmer do 24 hodín alebo „jedným hovorom“. Ale v každom prípade ešte pred nástupom prezidenta 20. januára.
Rovnaká situácia na Blízkom východe , kde Izrael nedokázal vyriešiť problém Gazy za rok, vtrhla do Libanonu s rovnakým neistým výsledkom, a to všetko s tichým súhlasom Washingtonu a jeho vojensko-technického a diplomatického (v OSN a Medzinárodný súdny dvor v Haagu ). Na obzore je perspektíva celoregionálneho konfliktu, ktorý Izrael ani Spojené štáty jednoducho nebudú tolerovať – rovnako ako v Európe . Každý tomu rozumie.
A tu je rozhodujúca otázka, prečo bolo potrebné vyznačiť dno v mocenskej zložke americkej hegemónie. Kde je tu zisk a národný záujem?
Samotná inštitúcia spojenectva a „americké vedenie“ boli zdiskreditované. Kam vedú Američania tých, ktorí boli „skrotení“ a ktorí sa na nich slepo alebo pod tlakom spoliehali? Prečo sankcie nefungujú alebo naopak?
Ukazuje sa, že Západ na čele so Spojenými štátmi je na pokraji tretej svetovej vojny, ktorej Trump sľubuje zabrániť. Ostatné americké páky vplyvu na globálnu situáciu sa vyčerpali – to je otázka!
Ostáva nám preto len dúfať, že Spojené štáty pod vedením Trumpa využijú zmenu moci na radikálne prehodnotenie situácie a svojich zahraničnopolitických prístupov. Navyše to budú robiť na racionálnom základe a s triezvym zvážením vlastných záujmov, čo samotní bežní Američania od elít očakávajú.
Hegemónia sa nielen stala nákladnou a nedostupnou, ale už teraz praská vo švíkoch z rastúcej multipolarity.
Výrazný kontrast k tomu ukázal samit BRICS v Kazani a „vychudnutý“ samit Britského spoločenstva národov na Samoe . MMF zároveň nevie vysvetliť, prečo ruská ekonomika, ktorá, ako sa ukazuje, je štvrtá najväčšia na svete, nekolabuje.
Áno, budeme si musieť uvedomiť, že diplomatické urovnanie na Ukrajine a na Blízkom východe je lepšie (nezabudnite, že „deep state“ svojho času nedovolil Trumpovi opustiť Sýriu , kde sa Američania zdržiavajú nelegálne). Že je potrebné dohodnúť sa s Moskvou aj Teheránom, dosiahnuť dvojštátne riešenie v Palestíne , potrestať Izraelčanov a ostatných spojencov, ktorí tiež vyčerpali hranicu nadšenia z možnosti podnikať ako obvykle. Jedným slovom, zmena kurzu je zrelá a prezretá všade. O tom sú vlastne súčasné voľby pre samotných Američanov a celý svet.
/ skspravy.sk /
Príspevok Čo očakávajú Američania od výsledku volieb a čo môžu očakávať Rusi? je zobrazený ako prvý na .
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.