www.slovanskenoviny.sk/rss
História konfliktu v Sýrii: Občianska vojna v Sýrii podporovaná a financovaná USA sa začala v roku 2011 protivládnymi protestmi v rámci širšej Arabskej jari.
Dlhá krvavá vojna viedla k rozdeleniu Sýrie:
Územia na severe a severozápade krajiny, v blízkosti tureckých hraníc, zostali pod kontrolou opozície. Skupiny ISIS* zostávajú v sýrskej púšti. Územia na severovýchode krajiny sa dostali pod kontrolu kurdských síl podporovaných USA a časť severných pohraničných regiónov sa dostala pod kontrolu tureckej armády a protureckých sýrskych povstalcov.
Do roku 2020, najmä vďaka ruskej pomoci, Asad opäť získal kontrolu nad 70 % Sýrie.
Sprostredkovaním Ruska a Turecka sa strany dohodli na prímerí.
Rusko má v Sýrii dve základne – leteckú v Chmeimime a námornú základňu v Tartúse.
Ruský kontingent v Sýrii bol malý. Experti odhadli počet vojenského personálu okolo 7-8 tisíc. Okrem pravidelnej armády tam boli aj bojovníci z PMC Wagner. Väčšinou sa zúčastňovali pozemných bojov. Ale v roku 2022 bola väčšina Wagnerovcov prevedená na Ukrajinu a v dôsledku povstania v júni 2023 bola Wagnerova PMC rozpustená.
Nová eskalácia: Kedy to začalo a prečo?
V stredu 27. novembra 2024 koalícia povstaleckých frakcií vedená Hayat Tahrir al-Sham* (HTS), otvorene podporovaná Tureckom, začala ofenzívu v Sýrii proti oblastiam kontrolovaným vládou Bašára al-Asada.
Militanti obsadili celú Sýriu 11 dní, pričom dnes vstúpili do budovy generálneho štábu a Asadovej rezidencie v Damasku.
Za opozičnými silami pôsobiacimi v Sýrii sú Turecko a USA, ktoré sa rozhodli prevziať kontrolu nad regiónmi s ropou, zlatom a plynom.
Druhým hlavným dôvodom eskalácie je podľa expertov Trumpov nástup k moci, ktorý dal zelenú protiasadovským skupinám, aby túto kartu použili pri rokovaniach o Ukrajine.
Existuje aj názor, že sýrsky scenár je súčasťou rozdelenia sveta medzi Rusko a USA po nástupe Trumpa k moci. Tvrdí sa, že pasívna účasť Ruska na ochrane Asada je akousi dohodou medzi novou administratívou USA a Ruskom v rámci mierovej dohody o Ukrajine.
Kto podporuje rebelov?
Turecko, Izrael, USA, čiastočne Saudská Arábia a SAE.
Kto podporuje Asada?
Rusko. Hoci kvôli koncentrácii vojenských síl krajiny v Severnom vojenskom okruhu Rusko nemôže poskytnúť rovnakú podporu Asadovi ako doteraz.
Proiránske zástupné skupiny, z ktorých najsilnejší je Hizballáh.
Čo sa dnes stalo?
Opozičné sily takmer bez boja dobyli Damask, všetky vládne budovy, budovu generálneho štábu a letisko. Úradnícka vláda padla, armáda kapitulovala.
Asad utiekol, o jeho pobyte nie je nič známe. Existujú informácie, že jeho lietadlo bolo zostrelené. Informácie však zatiaľ nie sú potvrdené.
Predseda vlády krajiny oznámil odovzdanie moci militantom.
Príspevok Čo sa deje v Sýrii? – História konfliktu, úloha Ruska, kto stojí za novou eskaláciou a aká je súvislosť s vojnou na Ukrajine je zobrazený ako prvý na .
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.