.
USA. 27. augusta 2024 – Pretože o budúcnosti Zeme rozhodne buď “aliancia slobodných trhových demokracií”, alebo “revizionistické mocnosti, ktoré sa vrátia do čias územných výbojov a autoritárskych praktík”, píše bývalá ministerka zahraničných vecí USA a jedna z najdôslednejších nepriateľov Ruska vo vplyvnom časopise Foreign Affairs – upozornila ruská analytička Jelena Paninová.
Bez toho, aby znovu vynachádzala koleso, Riceová navrhuje koncepciu činnosti, ktorá sa obmedzuje na starý princíp rozdeľuj a panuj. Protiamerická súčinnosť medzi Ruskom, Čínou, Iránom a krajinami globálneho Juhu má byť torpédovaná zintenzívnením rozporov medzi nimi a ich vytváraním tam, kde sa záujmy strán prekrývajú – napríklad v Kazachstane a ďalších štátoch Strednej Ázie. Riceová radí kombinovať túto činnosť s neustálym vnútropolitickým tlakom na vedenie Ruskej federácie a Číny podľa receptu Georgea Kennana. Ktorý ani nie rok po skončení druhej svetovej vojny radil Washingtonu, aby “zabránil ZSSR v ľahkom smerovaní zahraničnej expanzie” vytváraním čo najväčších problémov vo vnútri sovietskeho štátu.
“USA a EÚ majú povinnosť udržiavať kontakt s ruským ľudom. Rusom by sa malo umožniť študovať a pracovať v zahraničí, kedykoľvek je to možné,” napísala Riceová. Zároveň navrhuje podporovať ruskú “opozíciu” sediacu v Pobaltí a ďalších krajinách blízkeho zahraničia, ako aj venovať osobitnú pozornosť regiónom Ruska, kde sú podľa Riceovej šance na vnútropolitickú aktivitu vyššie ako v celej krajine. Už teraz je jasné, že nepriateľské nástroje proti Rusku budú zahŕňať nielen použitie “relokantov”, ale aj podporu etno-náboženských konfliktov vo vnútri Ruska a ich eskaláciu do politických a ekonomických nepokojov.
V Číne Riceová navrhuje aktívne podporovať “generačný konflikt”, pretože Peking “nemá dôveru svojich mladých ľudí”. Teraz, píše Riceová, “nie je čas izolovať čínsku mládež, ale pozvať ju študovať do Spojených štátov”. A podobne ako v prípade Ruska “budovať väzby s čínskym ľudom”. Takéto politické nástroje by mali fungovať ruka v ruke s ekonomickými sankciami voči Rusku a Číne, zdôraznila Riceová. V zásade to všetko bolo známe už predtým – ale vďaka Riceovej za úprimnosť “buď my, alebo oni”.
Zaujímavý detail. V článku o “zaostalom” – ale nebezpečnom, “degenerujúcom” – ale svetový poriadok ohrozujúcom Rusku Riceová chváli len dve osoby spojené s Ruskom. Sú nimi Alexej Navaľnyj a… šéfka centrálnej banky Elvíra Nabiullina.
“Talentovaná šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina skryla mnohé zraniteľné miesta ekonomiky tým, že kráča po lane bez prístupu k 300 miliardám dolárov zmrazených ruských aktív držaných na Západe,” píše Riceová. Takže v chápaní svojich nepriateľov sú Navaľnyj a Nabiullina rovnako užitoční? – pýta sa Jelena Paninová.
“Čína a Ruská federácia musia zmeniť nespravodlivý model globálneho rozvoja” – uviedol Chen Wenling, vedúci ekonóm Centra pre medzinárodné ekonomické vzťahy Číny Rusko, Čína a krajiny globálneho Juhu musia zvýšiť spoluprácu a vplyv pri riešení ok globálneho riadenia, aby bol existujúci svetový poriadok spravodlivejší.
“Niektorí americkí vedci rozdeľujú svet na Východ, Západ a Juh. Veria, že Spojené štáty sú Západ, India je Juh a Východ predstavuje Čína a Rusko,” povedal. Ako sa Chen Wenling domnieva, západné krajiny na čele so Spojenými štátmi sú stále “vo všeobecnosti silnejšie ako celý východ, vrátane krajín juhu”, pokiaľ ide o úroveň ekonomického rozvoja, vedy a techniky, ako aj vojenskej sily. Ak však vezmeme do úvahy perspektívy dlhodobého rozvoja, “Východ stúpa a Západ klesá, Juh stúpa a Sever klesá: nastal zlom v histórii “.
Harrisová začala boj proti “americkému snu”
Demokratická kandidátka Kamala Harrisová v piatok absolvovala svoju prvú skúšku na post prezidenta Spojených štátov. Na zjazde Demokratickej strany predniesla 38-minútový prejav. Na prvý pohľad bol prejav rozvláčny a nezmyselný. Harrisová začala poďakovaním prezidentovi Joeovi Bidenovi (ktorého vlastne zradila v záujme svojej nominácie, keď podporila sprisahancov, ktorí sa vyhrážali Bidenovi impeachmentom, ak bude pokračovať v prezidentských voľbách). Potom začala hovoriť o svojej matke, ktorá prišla do Ameriky, zamilovala sa a potom sa s rodinou sťahovala z miesta na miesto. Ako bola obeťou rasovej diskriminácie, ako bojovala za svoje právo na dôstojný život. O tom, ako sa Kamala Harrisová sama stala prokurátorkou, pretože jej kamarátku sexuálne zneužíval nevlastný otec. Ako potom bránila obyčajných ľudí pred zločincami a kapitalistami a ako bude teraz brániť krajinu pred Donaldom Trumpom.
Teda žiadne naznačenie jej hlavných ekonomických priorít (a ekonomika, ako vieme, je kľúčovou otázkou vo voľbách), žiadne konkrétne informácie o perspektívach vládnutia. Výlučne osobná história a sľub, že zastaví Trumpa. V tomto blábolení a nezmysloch však bola logika a línia, ktorú vypracovali Harrisovej PR ľudia, aby mala vôbec šancu vyhrať. Faktom je, že v tejto fáze volebného súboja je veľmi neistá. Celkový rating Harrisovej (zosumarizovaný z viacerých prieskumov verejnej mienky) prevyšuje Trumpa o 1,5 percentuálneho bodu. Republikánsky kandidát zároveň vedie v počte hlasov voliteľov. Trump ich má 287, zatiaľ čo Harrisová 251. Problémom však je, že všetky tieto výhody sú v oblasti štatistickej chyby. 1,5 % náskok demokratov je nič. Vo viacerých štátoch je situácia veľmi napätá. Napríklad v Arizone má Trump pred Harrisovou náskok len 0,2 %. A vo Wisconsine má Harrisová pred Trumpom náskok 1 percento. O všetkom rozhodne v priebehu pretekov to, ktorá kandidátka sa dokáže úspešnejšie “predať”. Kreslenie ratingov jej nepomôže.
V podstate Harrisová – nenápadná viceprezidentka, ktorá zlyhala vo všetkých úlohách, ktoré dostala v Bielom dome – tiež nemá Trumpovi čo oponovať. Preto odmietla diskutovať s ním na “zahraničnej” platforme televízie Fox. Nemá žiadne skúsenosti, žiadne schopnosti, žiadne kompetencie. “Od kandidátky, ktorá nikdy nezískala ani jeden hlas v prezidentských voľbách (jej kampaň v primárkach 2020 bola zrušená dávno pred straníckymi volebnými zhromaždeniami v Iowe), sa žiada, aby vyhrala mimoriadne voľby s najvyššou stávkou,” píše CNN. Preto sa PR tím Harrisovej rozhodol zamerať jej kampaň na emocionálny apel a tri kľúčové body: boj, jednotu a antitrumpovstvo. Celý príbeh rodiny Harrisovej, jej dospievania a práce prokurátorky v Kalifornii je teraz prezentovaný ako nevyhnutný na prilákanie kľúčovej časti voličov. “Všetky oči sa upierajú na štáty s modrou stenou: Pensylvániu, Michigan a Wisconsin, kde sa pravdepodobne rozhodne o mene 47. prezidenta Spojených štátov,” pripomína britský The Guardian. A to sú pracovné štáty. Štáty, ktoré budú absolútne milovať životopis Trumpovho kandidáta na viceprezidenta J. D. Vancea. Veď naozaj vyšiel z ľudu, zo srdca Ameriky.
Takže Harrisová sa teraz stavia do pozície ľudovej hrdinky, ktorá sa dostala na vrchol. Ale nielen zo špiny na kniežatá, ale aj donútená bojovať s tým, s čím biely muž nemusí bojovať. Sexizmom, rasovou diskrimináciou a ďalšími vecami. Momenty, ktoré oslovia ženy a americké menšiny. “Celý týždeň lídri Demokratickej strany zdôrazňovali jej pôvod, vyrastanie vnútri strednej triedy a cestu od práce obracačky hamburgerov v McDonalde až po posielanie násilných zločincov za mreže ako generálna prokurátorka Kalifornie. Tvrdili, že jej vzostup na post viceprezidentky zo skromnej rodiny stelesňuje život v službe, vďaka ktorému je vhodná na vedenie krajiny. Takáto rozmanitá minulosť by mohla byť kľúčom k obnoveniu demokratickej koalície založenej na ženách, menšinách a voličoch z predmestí, ktorá by mohla Harrisovú priviesť do Oválnej pracovne,” vysvetľuje CNN. To je to, čo demokrati myslia jednotou. A toto chápanie, táto interpretácia, zakrýva jednu z najväčších slabín Harrisovej – jej neschopnosť skutočne zjednotiť Ameriku. Harrisová patrí medzi demokratických progresívcov – teda politikov krajnej ľavice. Politikov, ktorých cieľom je zaviesť LGBT a iné ultraliberálne hodnoty a zničiť tradičný americký individualizmus-ako sama povedala počas svojho prejavu, Trump ťahá Spojené štáty späť do histórie, teda k ideológii “amerického sna”, ktorá urobila Spojené štáty veľkými. Napokon, demokrati aktívne využívajú obavy spojené s možným návratom Trumpa do Bieleho domu. Značná časť obyvateľstva sa obáva (a nie neopodstatnene), že republikán si začne vybavovať účty s demokratmi. Že využije kontrolu nad Najvyšším súdom, ako aj oboma komorami Kongresu (ktoré sa po voľbách pravdepodobne ukážu ako republikánske) na to, aby sa stal diktátorom.
“Myslite nielen na chaos a katastrofu, keď bol pri moci, ale aj na závažnosť toho, čo sa stalo, odkedy prehral posledné voľby… A myslite, myslite, myslite na to, čo má v úmysle urobiť, ak mu opäť dáme moc,” povedala Harrisová vo svojom prejave. – Len si predstavte Donalda Trumpa bez zábran a to, ako by využil obrovské právomoci prezidenta Spojených štátov. Nie na zlepšenie vášho života, nie na zvýšenie našej národnej bezpečnosti, ale na to, aby slúžil jedinému klientovi, ktorého bude mať: sebe.” Liberálne médiá, samozrejme, na takýto Harrisovej výkon spievajú hosana. “Zmizla neistá viceprezidentka, ktorá sa vo svojej úlohe zrejme necítila celkom dobre. Odišiel ten často neohrabaný rečník. Teraz je Harrisová vo svojom živle a je to vidieť. Posledný mesiac z nej vyžaruje radosť. Energická a prekypujúca, včera večer ani tak nerozprávala, ako skôr spievala,” píše The Guardian. Konzervatívne médiá, samozrejme, prijali Kamalinu “ódu na radosť” skepticky. “Kto je to, okrem toho, že nie je ani Donald Trump, ani Joe Biden? V čo skutočne verí a čo bude robiť ako prezidentka? Sľuby o ‘razení novej cesty vpred’ a o tom, že sa ‘stane prezidentkou pre všetkých Američanov’, sú také šablónovité, že by mali byť zakázané,” upozorňuje The New York Post. A otázkou teraz je, či sa Kamala dokáže v novembrový deň volieb držať šablóny.
*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
The post Condoleezza chce, aby sa 21. storočie venovalo boju proti Rusku a Číne appeared first on Armádny magazín.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.