EU již dlouho plánuje založení jedné velké evropské armády. Jak by asi taková armáda vypadala si lze představit podle náborů v některých obohacovaných zemích.
Například v takovém Švédsku probíhal nábor do armády v arabštině a německý Bundeswehr před časem sliboval občanství těm muslimským žadatelům o azyl, kteří vstoupí do armády.
Podobné je to v Holandsku, Francii, Belgii či Španělsku. Armády jsou stále více plné těch, kteří Evropany nenávidí, takže pokud bude třeba, rádi EU pomohou v boji proti bouřícímu se obyvatelstvu, kterému se nebudou líbit například další „pandemické“ restrikce.
To je – podle mého názoru – hlavní důvod pro zakládání armády EU. Rázem samozřejmě skončí i neutralita posledních dvou zemí EU – Rakouska a Irska.
Lze očekávat, že NATO bude postupně i díky odloučení USA irelevantní a v Evropě jej plně nahradí tato armáda EU. O tom, že to s takovou armádou myslí EU vážně, svědčí i hlasování v jednom z výborů.
Připomínám, že ve výborech je jen malý výběr europoslanců, takže ne z každé politické strany tam někoho najdete, ale všude je zastoupena každá z jednotlivých europarlamentních skupin.
Každopádně se podle informací proti plánu na založení armády EU staví jako celek pouze poměrně malá frakce ESN (vedená AfD), ve zbývajících skupinách všichni – nebo alespoň část – europoslanců se „superarmádou EU“ souhlasí.
Plány na „armádu EU“ nejsou žádným tajemstvím: nedávno se kontroverzní německé političce Marie Agnes Strack-Zimmermannové (FDP) a dalším podařilo podle článku v deníku RND získat podporu pro zastřešující armádu pro všech 27 států EU.
Brusel by pak měl vlastní vojenský aparát, proti kterému by byly jednotlivé národy bezbranné – a zbrojní průmysl by se radoval z miliardových příjmů.
Dalším krokem tímto směrem byl nyní program Evropského obranného průmyslu, který minulý týden ve výboru schválila většina poslanců Evropského parlamentu. Ostrá kritika přichází pouze z frakce ESN.
K těmto plánům EU vydala ESN následující prohlášení:
Skupina ESN důrazně odmítá Evropský program obranného průmyslu (EDIP), který byl minulý čtvrtek přijat ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a ve Výboru pro bezpečnost a obranu (SEDE).
Skupina jednomyslně hlasovala proti zprávě, která byla přijata poměrem hlasů 70 pro, 46 proti a 8 se zdrželo hlasování. Z pohledu ESN porušuje EDIP princip národní suverenity a vede k další centralizaci obranné politiky na úrovni EU.
Plánované zvýšení národních příspěvků a závazek ke společnému zadávání veřejných zakázek – s cílem společně provádět alespoň 40 procent vojenských zakázek do roku 2030 – podkopávají svobodu rozhodování členských států a prostřednictvím rozpočtu EU představují dodatečnou zátěž ve výši 1,5 miliardy eur pro národní rozpočty.
Zavedení principu „Nakupujte evropské,“ který stanoví, že 70 procent přidané hodnoty by mělo být vytvořeno v EU, je obecně vítáno, ale nestačí k ochraně zájmů jednotlivých států.
Skupina ESN také kritizuje integraci Ukrajiny do evropského zbrojního průmyslu jako riskantní a politicky motivovanou. Místo další komunitarizace skupina ESN požaduje důsledné posilování národních obranných průmyslů a návrat k politice národní odpovědnosti.
Markus Buchheit, poslanec Evropského parlamentu za skupinu ESN, prohlásil:
„Za bezpečnost Evropy odpovídají suverénní národní státy, nikoli bruselská byrokracie. EDIP je dalším krokem k evropské armádě, kterou rozhodně odmítáme. Zastáváme se národní suverenity, demokratické kontroly a zodpovědné obranné politiky, abychom zajistili bezpečnost našich občanů.“
Skupina ESN bude i nadále pracovat na zachování suverenity a zájmů evropských národů.
Tolik z prohlášení skupiny ESN.
Toto konkrétní hlasování ve výboru se mi zatím nepodařilo dohledat, nicméně brzy by se o této „superarmádě EU“ mělo hlasovat v rámci celého europarlamentu, pak vás samozřejmě budu o výsledcích hlasování – včetně konkrétních jmen – informovat.
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
