
Obě strany se podle zahraničních agentur dohodly na podmínkách těžby kritických surovin, které se nacházejí na ukrajinském území. Zdá se, že přístup k nerostnému bohatství je pro Donalda Trumpa důležitou podmínkou k pokračování vojenské podpory.
ČTĚTE TAKÉ: Nahradí Evropa americkou vojenskou pomoc Ukrajině? Roli hraje i nerostné bohatství
Americký prezident podle britské BBC uvedl, že výměnou za podepsání dohody Ukrajina získá „právo bojovat dál“. „Jsou velmi stateční, ale bez Spojených států a našich peněz a vojenské techniky by tato válka skončila velmi rychle,“ řekl Trump v úterý.
Na otázku, zda budou dodávky amerického vybavení a munice na Ukrajinu pokračovat, odpověděl: „Možná do doby, než se dohodneme s Ruskem. Musíme mít dohodu, jinak to bude pokračovat.“
Změny v Trumpově postoji ke zbraním
Trumpův vztah k americkým dodávkám zbraní se časem proměňuje. Minulý rok v červnu, tedy před americkými prezidentskými volbami, jeho kampaň pracovala s plánem Ukrajině dodávat zbraně pod podmínkou zahájení mírových jednání s Ruskem, informovala agentura Reuters.
Plán počítal, že při mírových rozhovorech by došlo k uzavření příměří na bojové linii. Návrh Trumpovi vypracoval jeho současný zmocněnec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg a bývalý vysoce postavený člen Národní bezpečnostní rady USA za prvního Trumpova prezidentství Fred Fleitz.
Po nástupu do Bílého domu se administrativa republikánského prezidenta přikláněla k zastavení veškeré pomoci Ukrajině, píše Reuters. Dodávky zbraní byly na přelomu ledna a února na krátký čas skutečně zastaveny. Trumpův tým je ale nakonec opět obnovil.
Dohoda o vzácných surovinách již jednou krachla
Zelenskyj by měl do Washingtonu k podpisu dohody odcestovat koncem tohoto týdne. Původní návrh smlouvy o podmínkách těžby ukrajinských nerostných surovin předložila Trumpova administrativa Kyjevu v polovině února.
Spojené státy podle ní měly získat práva na přibližně 50 procent vzácných zemin na Ukrajině. S odvoláním na několik zdrojů to uvedl list Financial Times. Návrh dohody podle zdroje zmiňoval, že USA získají ukrajinské přírodní zdroje výměnou za minulou vojenskou pomoc a neobsahoval nic o podobné podpoře v budoucnu.
S podobnou informací přišla americká stanice NBC News, která s odvoláním na své zdroje také uvedla, že Washington chtěl po Kyjevu vlastnictví 50 procent ukrajinských vzácných zemin, a že Trumpova administrativa naznačila otevřenost k rozmístění amerických vojáků v zemi, aby je tam hlídali, pokud se dojedná dohoda s Ruskem o ukončení války. Zelenskyj však dohodu odmítl, zejména kvůli absenci bezpečnostních záruk.
Ukrajina má významná ložiska důležitých prvků a nerostů, od lithia po titan, které jsou nezbytné pro moderní technologie a jsou velmi žádané v celosvětovém boji o zdroje. Má také značné zásoby uhlí, ropy, plynu a uranu, byť většina z nich se nachází na území pod ruskou kontrolou.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry likvidace okupantů ukrajinskými drony. Vynalézavý Rus se zachránil hodem lopatky
