03.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrey tiyk).
Bežné rastliny, ktoré možno nájsť všade na Slovensku, môžu mať svoje čaro. Sú nielen pôvabné na pohľad, ale majú aj mnoho praktických funkcií. Príkladom je imelovník biely: je ideálny ako živý plot, ale nie je ťažké ho nájsť počas prechádzok v parkoch a na námestiach. Hoci je nám dobre známy, treba s ním zaobchádzať opatrne, pretože v niektorých prípadoch môžeme zaznamenať bolestivé následky, ktoré v extrémnych prípadoch ohrozujú naše zdravie. Čo by sme mali vedieť o imelovníku bielom? Poďme to zistiť.
Je dobré vedieť, ktoré rastliny v záhrade môžu byť jedovaté.
Foto: shutterstock/Andrey tiyk
Čo je imelovník biely?
Je známe, že imelovník biely (Symphoricarpos albus) je bežná rastlina a asi každý sa s ňou aspoň raz v živote stretol. Vo svojom prirodzenom prostredí môže dosiahnuť výšku až tri metre a nemá veľmi náročné požiadavky na pestovanie. Môže sa vyskytovať na miestach s chudobnou pôdou, pričom je odolný voči mrazu, suchu, znečisteniu ovzdušia a silnému zatieneniu. Charakteristickou črtou imelovníkov je, že kvitnú nepretržite počas celého leta: vtedy sa na stonkách objavujú malé, krémovo sfarbené okvetné lístky, ktoré zároveň produkujú med. Koncom leta sa na stonkách objavia biele plody, ktoré vydržia až do neskorej jesene a sú potravou pre vtáky.
Vlastnosti imelovníka bieleho
Práve vďaka tomu, že imelovník biely je veľmi odolná rastlina, môže si nájsť trvalé miesto v našej záhrade. Okrem toho ďalším presvedčivým argumentom sú jej nízke nároky na pestovanie, vďaka čomu sa dobre uplatní na náročných miestach, kde nie je možné vysadiť iné okrasné kríky. Okrem toho veľmi dobre znáša tvarovanie a strihanie, čo ho robí ešte hustejším. Preto sa imelovník biely často používa ako živý plot.
Imelovník biely kvitne počas celého leta a svojou vôňou láka opeľujúci hmyz.
Foto: shutterstock/Traveller70
Pozor na plody imelovníka bieleho
Je už známe, že jedným z dekoratívnych vrcholov imelovníka bieleho sú plody. Obľubujú ich najmä vtáky, pretože im na jeseň poskytujú potravu. Na druhej strane sa s nimi kedysi hrali deti, už len preto, že pri ich drvení bolo počuť charakteristický praskavý zvuk. Hoci sú pre zvieratá úplne bezpečné, pre človeka môžu byť nebezpečné. Prečo? Všetko kvôli látkam obsiahnutým v plodoch imelovníka bieleho: saponínom a alkaloidom, ktoré sa považujú za jedy. Preto by sa biele guľôčky prítomné na kríkoch v žiadnom prípade nemali jesť, hoci sa odporúča obmedziť aj ich dotýkanie a drvenie.
Príznaky otravy imelovníkom bielym
Je lepšie nepodceňovať skutočnosť, že imelovník biely je jedovatý. Predovšetkým preto, že už pri dotyku hrozí bolestivé podráždenie pokožky. Prehltnutie plodov imelovníka spôsobuje zápal slizníc, zvracanie a hnačku. V extrémnych prípadoch sa vyskytujú aj problémy nervového systému. Hrozí nám bezvedomie, delírium a niekedy aj kóma. Ak máme čo i len tieň podozrenia, že príznaky naznačujú otravu imelovníkom bielym, mali by sme vyhľadať lekársku pomoc alebo ísť na pohotovosť.
Plody imelovníka bieleho sú potravou pre vtáky, ale človek sa nimi môže otráviť.
Foto: shutterstock/Kazakov Maksim
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte ich na jeseň a na jar budete mať záhradu plnú farieb. Susedia zblednú závisťou
The post Dávajte si pozor na takýto živý plot. Venujte osobitnú pozornosť plodom appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.