Možná si ještě pamatujete na varování klimatických idiotů, kteří tvrdili, že takzvané „globální oteplování“ způsobí rozšiřování pouští, což bylo donedávna prezentováno jako velká katastrofa, dokonce jako jeden z důvodů klimatické migrace a hladomorů.
Postupně se však o údajném rozrůstání pouští přestalo hovořit, protože v průběhu času dochází k přesně opačnému efektu: pouště se začínají zelenat.
Tento trend lze velmi jednoduše dokázat, takže klimaalarmistům nezbylo, než si vymyslet novou pohádku, která představí zelenání pouští jako něco špatného, čemu je nutné okamžitě zabránit.
Navzdory varováním, že změna klimatu povede k rozsáhlé desertifikaci, se mnoho suchých oblastí stává zelenějšími kvůli zvýšenému množství CO2 ve vzduchu – což je trend, který bude podle nedávných studií pokračovat.
Vědci však varují, že tato zvýšená vegetace může pohltit vzácné zásoby vody.
A Austrálie není zdaleka sama. Od afrického Sahelu po vyprahlou západní Indii a od pouští severní Číny po jižní Afriku je příběh stejný.
„K ekologizaci dochází ve většině suchých oblastí po celém světě, a to navzdory rostoucímu suchu,“ říká Jason Evans, výzkumník vodního cyklu ve Výzkumném středisku klimatických změn na Univerzitě Nového Jižního Walesu v australském Sydney.
Co se děje? Nejnovější studie dospěly k závěru, že hlavním důvodem je 50procentní nárůst koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře od předindustriálních dob.
Toto zvýšené množství CO2 není jen hnací silou změny klimatu, ale také urychluje fotosyntézu v rostlinách. Tím, že jim vzduch bohatý na CO2 umožňuje efektivněji využívat vzácnou vodu, zúrodňuje růst vegetace i na těch nejsušších místech.
Negativní dopady teplejšího a suššího podnebí nezmizely; ale ve většině suchých oblastí se tento účinek hnojení CO2 ukazuje jako silnější.
Zdá se nepravděpodobné, že by toto urychlení růstu rostlin mělo krátké trvání, pokud spalování fosilních paliv způsobí další zvyšování atmosférických koncentrací CO2.
Nová modelová studie zveřejněná minulý měsíc zjistila, že v nadcházejících desetiletích bude ještě výraznější. „Předpokládá se, že většina globálních suchých oblastí zaznamená zvýšení produktivity vegetace,“ říká Evans, spoluautor studie.
Voda není jediným potenciálním limitujícím faktorem růstu rostlin ve vyprahlých oblastech. Další možností je dostupnost živin, zejména dusíku. To vyvolává otázky, zda se přínosy hnojení CO2 budou i nadále zvyšovat.
Nedávné klimatické modely však naznačují, že je nepravděpodobné, že by se ekologizace suchých oblastí zpomalila dříve než v polovině století, ale může se zrychlit.
Jsou to všechno dobré zprávy? Zdaleka ne, varují ekologové. Nejzřejmější je, že ekologizace vytvořená zemědělským zavlažováním polí může způsobit zmatek v omezených zásobách vody a vymazat cenné ekosystémy suché půdy…
Tolik propagandistický článek, kteří ukazuje, jak klimatičtí alarmisté zvládnou „klimatickou katastrofu“ naroubovat skutečně na cokoli. V 70. letech vyprávěli pohádku o přicházející době ledové a nutnosti oteplení planety, nyní tvrdí, že musíme planetu ochladit.
A když jim nevyšly výhružky rozšiřováním pouští v důsledku změny klimatu, nyní si našli údajné nevýhody i tehdy, kdy jejich předpovědi nejen nevychází, ale trend je dokonce zcela opačný, což vede k tomu, že se pouště začínají zelenat.
Nakonec je těžké říci, zda jsou hloupější ti, kteří tyto ekofašistické bludy účelově šíří nebo ti, kteří jim i přes ohromné názorové veletoče oddaně věří…
[Celkem: 2 Průměrně: 5]
