Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Do Bruselu sa vracajú nespokojní poľnohospodári

V stredu sa do bruselských ulíc vracajú traktory nahnevaných farmárov. Vo Francúzsku budú protestovať už budúci týždeň.  Hlavnou požiadavkou bude zablokovanie obchodnej dohody medzi EÚ a krajinami Mercosur. Obchodnú dohodu medzi EÚ a poľnohospodárskymi veľmocami Latinskej Ameriky, najmä Brazíliou, odmietajú poľnohospodárske organizácie po celej Európe. V pondelok (11. novembra) šéfovia najväčšieho agropotravinárkseho združenia v EÚ […]
Menej ako 1 min. min.

V stredu sa do bruselských ulíc vracajú traktory nahnevaných farmárov. Vo Francúzsku budú protestovať už budúci týždeň.  Hlavnou požiadavkou bude zablokovanie obchodnej dohody medzi EÚ a krajinami Mercosur.

Obchodnú dohodu medzi EÚ a poľnohospodárskymi veľmocami Latinskej Ameriky, najmä Brazíliou, odmietajú poľnohospodárske organizácie po celej Európe.

V pondelok (11. novembra) šéfovia najväčšieho agropotravinárkseho združenia v EÚ Copa Cogeca, Massimiliano Giansanti a Lennart Nilsson, spolu s viac ako 50 poľnohospodárskymi organizáciami zo všetkých členských štátov, vyzvali Úniu na „koherentnú obchodnú politiku, ktorá prináša úžitok pre farmárov a poľnohospodárske podniky“.

V dvoch otvorených listoch dali jasne najavo, že ich hlavnou obavou sú rokovania s krajinami Mercosur.

Európski farmári odmietajú „dvojité štandardy“ v požiadavkách na produkciu, ktoré by ich vystavili neférovej konkurencii voči ich latinskoamerickým náprotivkom. Tým obchodná dohoda zaistí nulové alebo znížené colné kvóty, najmä na hovädzie mäso, hydinu a cukor.

Belgický europoslanec Benoit Cassart (Renew), ktorý je zároveň chovateľom, pre EURACTIV.com uviedol, že „zrkadlové klauzuly, ktoré zavádzajú rovnaké produkčné štandardy v EÚ a u obchodných partnerov, sú pre dohody ako Mercosur kľúčové“.

„Vezmime si napríklad neonikotinoidy […] pre Brazílčanov sú povolené, ale pre nás nie. Ako farmár s tým nemôžem súhlasiť.“

Predáci Copa Cogeca varujú, že keď dohoda nebude obsahovať dostatočné záväzky krajín Mercosur ohľadom štandardov, ktoré sa napríklad týkajú, klímy, dobrých životných podmienok zvierat, používania liečiv v chove zvierat či chemických prípravkov, európski farmári opäť vyjdú do ulíc.

Agrokomisár pre farmárov, nie pre prírodu: Čo ukázalo vypočutie Hansena

Budúci agrokomisár tvrdí, že bude bojovať za dorovnanie dotácií pre slovenských farmárov, no nevedel sľúbiť, že sa tak aj stane, pretože to môžu zablokovať štáty EÚ. Chce ešte viac ubrať peniaze veľkým podnikom a presmerovať ich k malým farmám. 

K tomu dôjde ale už túto stredu v Bruseli, hoci nie pod vedením najväčšej agrárnej organizácie. Organizátormi protestu  sú valónska FUGEA a európska organizácia Via Campesina, ktorá združuje skôr malé farmy.

Napätie narastá aj vo Francúzsku, kde sa očakávajú protesty od budúceho týždňa. Farmári v krajine majú podporu prakticky celej politickej reprezentácie. Viac ako 600 volených zástupcov z oboch komôr podpísalo výzvu, ktorú zverejnil  denník Le Monde a ktorá žiada predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, aby dohodu nepodpísala. V stredu s ňou o tom bude rokovať aj premiér Michel Barnier.

Na neverejnom stretnutí s europoslancami Európska komisia v pondelok informovala, že v rokovaniach o dohode EÚ-Mercosur došlo k pokroku, ale podpis sa neuskutoční na budúci týždeň na summite G20. Komisia údajne ako možný termín uzatvorenia dohody spomenula summit Mercosur, ktorý 5. a 6. decembra uskutoční v uruguajskom Montevideu.

Podľa eurokomisie krajiny Mercosur prijali aj zavedenie kontroverzného nariadenia EÚ o ochrane pred odlesňovaním (EUDR), ktoré brazílska vláda silno odmietala. Tento nový zákon bude mať na blok obzvlášť veľký dopad, pretože sa týka dovozu hospodárskych zvierat, kakaa, kávy, sóje, ktoré sa vo veľkom dovážajú z krajín Mercosur,

Kto je za dohodu

Kým Francúzsko je najhlasnejším odporcom dohody, Španielsko, Portugalsko a Nemecko ju podporujú.

Dohodu podporili aj všetci kandidáti na eurokomisárov počas vypočúvaní v Európskom parlamente. Zastali sa jej budúci eurokomisár pre poľnohospodárstvo Christophe Hansen, podpredseda Komisie pre obchod Maroš Šefčovič a aj nastupujúca vrcholná diplomatka EÚ Kaja Kallas.

Kalla pri obhajobe obchodnej zmluvy poukázala na čínske investície v regióne. Medzi rokmi 2020 až 2022 investície Číny v štátoch Mercosur vzrástli 34-násobne.

„Ak s nimi (Latinskou Amerikou) neuzavrieme obchodnú dohodu my, tento priestor zaplní Čína,“ povedala Kallas.

Šefčovič poukázal na výhody existujúcich obchodných dohôd v oblasti agropotravín. „Európa je absolútna agropotravinárska superveľmoc – vyvážame viac ako 240 miliárd eur agropotravinárskych produktov,“ povedal.

Hansen poukázal na to, že produkcia z Latinskej Ameriky do EÚ už prúdia aj tak. Podpis dohody by umožnil mať viac pod kontrolou jej kvalitu a bezpečnosť.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »