Americká speváčka Beyoncé oznámila, že dáva 2,5 milióna dolárov na pomoc ľuďom zasiahnutým požiarom na okraji Los Angeles. Podporu pre miestnych obyvateľov sľúbil aj najbohatší človek planéty Elon Musk, ktorý však zároveň vedie spor s kalifornskými činiteľmi ohľadom zvládania krízy, informovala americká tlač.
Najničivejšie požiare v dejinách druhého najľudnatejšieho mesta Spojených štátov vyvolali vlnu solidarity s postihnutými komunitami. Jedlo im napríklad ponúka charitatívny projekt World Central Kitchen, na parkovisku v zábavnom stredisku Santa Anita Park zase vznikla obrovská „humanitárna stanica“, kam dobrovoľníci prinášajú potraviny, vodu či oblečenie pre tých, ktorých šírenie ohňa vyhnalo z domovov.
Evakuovali desiatky tisíc osôb
Dvojica rozsiahlych požiarov v rôznych častiach metropolitnej oblasti minulý týždeň zničila vyše 12-tisíc stavieb a viedla úrady k nariadeniu evakuácií pre skoro 200-tisíc obyvateľov. Hrozba vzhľadom k silnému vetru a suchu aj po takmer týždni stále pretrváva, škody sa budú podľa prvých odhadov šplhať do desiatok miliárd dolárov.
Beyoncé v nedeľu uviedla, že prispela 2,5 milióna do nového fondu na pomoc ľuďom na juhu Kalifornie, ktorý zriadila jej nadácia BeyGOOD. „Fond je vyčlenený na pomoc rodinám v (ťažko zasiahnutej) oblasti Altadeny a Pasadeny, ktoré prišli o domovy, a pre kostoly a kultúrne strediská, aby mohli naplniť bezprostredné potreby ľudí zasiahnutých požiarmi,“ uviedla.
Agentúra AP poznamenala, že matka speváčky minulý týždeň zdieľala informáciu, že plamene zničili jej dom v Malibu.
Kritika kalifornských činiteľov
Ku kríze sa od začiatku vyjadruje miliardár Musk, ktorý spoločne so svojím spojencom a nastupujúcim americkým prezidentom Donaldom Trumpom kritizuje kalifornských činiteľov za podľa neho zlú reakciu na požiare. Republikánsky šéf Snemovne reprezentantov Mike Johnson preto dnes dokonca navrhol, aby bola pomoc zasiahnutej oblasti podmienená.
„Zdá sa, že štátni a miestni predstavitelia v mnohých ohľadoch zanedbali svoje povinnosti. Takže to je niečo, čo treba vziať do úvahy,“ povedal Johnson novinárom v Kapitole. „Pravdepodobne by mali byť stanovené podmienky pre túto pomoc. To je môj osobný názor. Uvidíme, aký bude konsenzus,“ dodal.
Trump sa k tomu zatiaľ nevyjadril. Jeden informovaný zdroj dnes agentúre Reuters povedal, že by do postihnutej oblasti mohol zavítať po inaugurácii 20. januára, zrejme koncom budúceho týždňa, presný dátum ale podľa tohto zdroja ešte nebol stanovený.
Musk rozdúchal strach
Musk zase podľa denníka The New York Times rozdúchal strach a pobúrenie a šíril dezinformácie, ako je u neho v poslednej dobe typické. V nedeľu potom oznámil, že jeho spoločnosti Tesla a SpaceX dodajú do Los Angeles vozidlá s terminálmi na pripojenie k satelitnej internetovej službe Starlink.
Urobil tak pri návšteve zasiahnutej oblasti, počas ktorej sa stretol s krízovými pracovníkmi. Automobilka Tesla zároveň uviedla, že poskytuje obetiam požiarov mobilné nabíjacie stanice.
Do humanitárnych operácií spojených so živelnou pohromou, ktorá zničila okrem iného domy mnohých amerických celebrít na kalifornskom pobreží, sa zapojili aj ďalšie známe osobnosti. Britský princ Harry a jeho žena Meghan cez víkend ľuďom rozdávali jedlo a vodu a vyzvali verejnosť na podporu World Central Kitchen či ďalších dobročinných projektov.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.