
Dohoda medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou o nerastných surovinách, ktorá by mohla byť podpísaná už dnes, má USA zabezpečiť prednostný prístup k novým ukrajinským kontraktom na prírodné zdroje.
Neznamená však, že by Washington získal automaticky podiel na ukrajinskom nerastnom bohatstve alebo jeho plynárenskej infraštruktúre, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na návrh dohody, ktorý mala možnosť vidieť.
Licenčné poplatky
Návrh stanovuje vytvorenie spoločného americko-ukrajinského fondu pre obnovu, ktorý bude dostávať 50 percent ziskov a licenčných poplatkov plynúcich ukrajinskému štátu z nových povolení na ťažbu prírodných zdrojov v krajine.
Akákoľvek budúca vojenská pomoc USA Ukrajine sa bude započítavať ako americký príspevok do spoločného fondu. Návrh však nespresňuje, akým spôsobom budú prostriedky zo spoločného fondu vynakladané, kto z nich bude mať prospech a kto bude rozhodovanie o výdavkoch fondov kontrolovať.
Podľa návrhu získajú Spojené štáty alebo iné subjekty, ktoré USA určia, prednostný prístup k novým povoleniam, licenciám a investičným príležitostiam v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov, nie však exkluzívny prístup. Na existujúce dohody sa návrh nevzťahuje.
Dohoda o nerastoch
V skorších verziách dohody, ktoré boli vypracované v priebehu doterajších rokovaní, sa uvádzalo, že by jej súčasťou mala byť aj ukrajinská plynárenská infraštruktúra, ktorá je jedným z najcennejších aktív Ukrajiny, uviedli už na začiatku mesiaca zdroje oboznámené so situáciou. Aktuálny návrh, ktorý videla agentúra Reuters, však už plynovú infraštruktúru nezahŕňa.
V predchádzajúcich verziách sa podľa zdrojov tiež uvádzalo, že USA budú kontrolovať, ako sú príjmy z fondu vynakladané. Mohli by teda dostávať licenčné poplatky a zisky z ukrajinských prírodných zdrojov. Podľa agentúry Reuters to však v návrhu, ktorý videla a ktorý by mal byť dnes podpísaný, chýba.
Obe strany rokovali niekoľko mesiacov o dohode, ktorá by USA umožnila podieľať sa na rozvoji rozsiahlych ukrajinských prírodných zdrojov.
Tieto zdroje zahŕňajú okrem iného dôležité prvky a nerasty potrebné na výrobu moderných technológií. Americký prezident Donald Trump už skôr dohodu označil za náhradu za miliardovú americkú pomoc, ktorá bola Ukrajine poskytnutá od roku 2022, keď Rusko začalo inváziu na Ukrajinu.
