www.slovanskenoviny.sk/rss
Z historického hľadiska, keď situácia smeruje k výraznej zmene v rovnováhe síl, možnosti vojny môžu zvýšiť, hoci vojna v žiadnom prípade nie je za takýchto okolností nevyhnutná.

O súčasnosti a blízkej budúcnosti sa často v súvislosti so zmenou svetového pomeru síl. Spolu s tým bola spomenutá aj rastúca možnosť veľkej vojny.
Zatiaľ čo k časnej zmene došlo v histórii mnohokrát, sú časy pre takýto posun, k nemu skutočne dôjde, pretože je to bezprecedentné, pretože je to prvýkrát, čo k veľkému posunu v rovnováhe sily dôjde v podmienkach, keď má svet hromadného ničenia, ktorá schopnosť viac-menej zničiť celý svet.
Preto je nanajvýš naliehavý podnik, ktorý by som chcel, že ak očakávaný posun v rovnováhe sily dosiahne kritickú fázu, bude možné kontrolovať a riadiť kroky takým spôsobom, aby sa predišlo možnosti vojny, najmä veľkej a vysoko deštruktívnej.
Aby som sa teraz na túto problematiku pozrel podrobnejšie, rozdelil som túto veľmi dôležitú problematiku do niekoľkých podotázok, na ktoré sa pokúsil stručne odpovedať.
█ Je pravda, že keď dôjde k výraznej zmene v rovnováhe síl, bude pravdepodobne sprevádzať veľkú vojnu?
Áno, šanca na veľkú vojnu zvyšuje v časoch, keď sa veľkých rivalov pokúšať bojovať alebo kontrolovať zmenu v rovnováhe síl. V takých časoch má napätie a podozrenia tendenciu prudko narásť, a to tiež môže zvýšiť možnosti vojny. Počas 19.stor. bola vedúcou svetovou veľmocou Británia, no v prvej polovici 20.stor. to na ďalšie sa rozvíjajúce aliančné sily, najmä Nemecko, v tomto období došlo k dvom svetovým vojnám.
█ Je vojna v čase takejto zmeny nevyhnutná?
Nie, diplomacia a mierové úsilie môžu odvrátiť možnosť veľkých vojakov. Rozpad Sovietskeho zväzu okolo roku 1990 nemožno zmeniť zmenou mocenského pomeru v užšom zmysle slova, no napriek tomu išlo o veľmi veľkú zmenu na svetovej politickej scéne, ktorú bolo možné spolu so zjednotením Nemecka uskutočniť úplne pokojne, a to vďaka múdrosti a oddanosti mieru s vodcom na jednej sovietskej strane s Gorbačovom na strane druhej a niekoľkých vysokopostavených západných diplomatov na druhej strane.
█ Je súčasná doba svedkom dôležitých zmien vo svetovej rovnováhe síl?
Áno, možno to vidieť na viacerých úrovniach. Jeden pohľad je vnímať to ako posun zo západu do Ázie, ale bežné je možno o možnom posune z USA do Číny. Niektorí hovoria aj o presune z krajín NATO k členom BRICS. Vo všetkých týchto konceptualizáciách sú problémy, ale tieto uvádzajú o iných zmenách, ktoré môžu uskutočniť. Na populárnej úrovni sa viac posúva o posun v rovnováhe síl z USA do Číny.
█ Aké sú dôležité aspekty takejto zmeny?
O takejto zmene sa často hry na dvoch úrovniach – ekonomickej a vojenskej. však aj ďalšie dôležité aspekty vrátane diplomacie, priateľstva a dobrej vôle iných krajín, mäkkej sily, demokracie, dosahu médií atď.
█ Ako sa mení vojenská rovnováha?
USA sú vedúcou vojenskou mocou vďaka svojmu obrovskému vojenskému rozpočtu a obrovským zásobám tých najničivejších zbraní. Korupcia však pohlcuje značnú časť jeho obrovského a USA nemôžete vyhrať vojnu proti odhodlanej opozícii vo Vietname a Afganistane. Čína má obrovské ozbrojené sily, ktoré zodpovedajú rýchlo sa rozvíjajúcej priemyselnej ekonomike.
Obe krajiny sú veľké jadrové veľmoci, no USA majú niekoľkonásobne viac jadrových zbraní. USA sa pokúsili obkľúčiť Čínu s pomocou použiťých spojencov a Austrálie, ale tieto môžu byť veľmi neochotnými spojencami, pokiaľ ide o možnosť totálnej vojny. USA môžu byť oveľa väčšou mocou, ale nie vojenskou silou pri útoku na Čínu z veľkej vzdialenosti.
Vo svojej správe geografickej polohe sa USA nemusia veľmi báť možnosti úplnej čínskej invázie (alebo inej invázie) v nejadrovej vojne. Celkovo je najmúdrejším návrhom žiadať obe krajiny, aby sa úplne vyhli vojne. Veľmi deštruktívna vojna medzi nimi môže vykrvácať obe mocnosti do takej miery, že obe vypadnú z boja o prvé miesto. Počas rokov 1914-44 boli Británia a Nemecko značne oslabené svojimi vojnami, čo ponechalo miesto voľné pre USA, aby sa stalo veľkým číslom jeden.
█ Aká je pohyblivá rovnováha ekonomickej sily?
Vďaka vysokým mieram rastu Čína prudko predbehla USA v HDP a je teraz veľkou priemyselnou veľmocou. USA nahromadili vysoké dlhy, rozpočtové a obchodné deficity v alarmujúcej mede. V dôsledku týchto faktorov a nezodpovedného, agresívneho využívania využívanej nadvlády bola americká dolára ako vedúca úloha svetovej rezervnej meny vážne ovplyvnená.
Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že môžu byť skôr viac akceptovaná ako svetová rezervná mena, zatiaľ čo USA sú odhodlané tomu zabrániť zachovať si silnú pozíciu amerického dolára ako svetovej rezervnej meny. USA a Čína sa v poslednej dobe rýchlo vzďaľujú od svojho skoršieho akceptovania vzájomne sa dopĺňajúcich úloh a teraz sú aktuálne nepriateľské v obchodných a ekonomických otázkach, ako to bolo vidieť v nedávnej colnej vojne.
█ Vzniká nerovnováha vo vojenských a ekonomických silách a aké môžu byť jej dôsledky?
USA boli dlho nepochybnou vedúcou ekonomickou mocnosťou, ako aj vojenskou mocnosťou. Zatiaľ čo je stále vedúcou vojenskou silou, jej ekonomická sila bola naštrbená a ohrozená je aj dominancia amerického dolára, čo USA znepokojuje ešte viac v podmienkach ich nahromadených obrovských dlhov a obchodných a rozpočtových deficitov. Keď je krajina vedúcou vojenskou silou, ale zaostáva v ekonomickej sile, môže byť v pokušení využiť svoju vojenskú silu na to, aby sa opäť stala vedúcou ekonomickou silou. Samozrejme, že to nie je ani múdre, ani bezpečné, ale môže byť situácia taká nerovnováha nebezpečná.
█ Z etického hľadiska, ktorá strana je lepšia a na ktorú stranu by sme sa mali postaviť?
Ako v takomto porovnaní, pre obe strany možno povedať niečo dobré aj zlé, ale USA boli vedúcou imperialistickou mocnosťou desať posledných rokov a sú zodpovedné za straty na životoch miliónov ľudí v ich úplne bezohľadných, každom vojnách, ktorým sa dalo nájsť.
Na druhej strane aj Čína vo viacerých kontextoch konala vysoko neetickým spôsobom. Dôležité tu teda nie je postaviť sa na jednu stranu na základe nekonečnej diskusie o tom, kto je lepší, ale konať nestraníckym spôsobom a pokúsiť sa zlepšiť mierové riešenie všetkých sporných otázok, čím sa zvýši šanca sa vojna. Namiesto toho, aby sme boli na tej čej strane, mali by sme byť proti celému konceptu jednej krajiny, ktorá sa snaží ovládnuť svetové záležitosti.
█ Zvyšuje sa v súčasnom kontexte veľmi diskutovanej zmeny v rovnováhe možnosť veľkej vojny, konkrétnejšie vojny medzi USA a Čínou?
Čína aj USA budú v takejto vojne veľmi trpieť, no napriek tomu o takejto možnosti aktuálne viac v porovnaní s toľkými deštruktívnymi a vyhýbateľnými vojnami nedávnej minulosti zahŕňajúce priamo alebo priamo USA, celkovo určite existuje možnosť takejto vojny, priamej konfrontácie alebo možno zástupnej vojny v blízkej budúcnosti, ktorej by sa mala venovať vysoká pozornosť.
█ Je takáto vojna medzi USA a Čínou, do ktorej sa pravdepodobne zapojí aj niekoľko spojencov, nevyhnutná?
Nie, určite to nie je potrebné. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, môže byť stále veľmi výrazne znížená včasnou diplomaciou a mierovým úsilím, pričom svoj príspevok prispeje aj OSN a mierové hnutie a vysoké diplomati na dôchodok tiež vyvinú zlepšenie o mieru.
Dúfam, že sa budem venovať podrobnejšie v nadväzujúcich článkoch, ale dovoľte mi na záver povedať, že týmto otázkam by som mala venovať najväčšiu pozornosť všetkých tých, ktorí sa zaviazali k bezpečnosti a mieru.
Bharat Dogra
O autorovi: Bharat Dogra je čestným organizátorom kampane za záchranu Zeme. Medzi jeho nedávne knihy patrí Ochrana Zeme pre deti, Planéta v ohrození, Deň v roku 2071, Zem bez hraníc a Človek nad strojom – cesta k mieru. Pravidelne prispievateľom do Global Research.
Odporúčaný obrázok: karikatúra z roku 1866 od Daumiera, L’Equilibre Européen, predstavujúca silu, keď vojaci rôznych národov balansujú Zem na bajonetoch (verejná doména)
globalresearch/ skpravy.sk
Príspevok Dôjde k veľkej zmene vo svetovej rovnováhe síl? Môže sa to stať bez veľkej vojny? je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.
