
Zaplavia náš pracovný trh už v najbližších rokoch cudzinci alebo ešte viac činností, ktoré v zamestnaní dnes vykonávame, preberú stroje a umelá inteligencia? V dnešnej dynamickej dobe je ťažké predvídať, čo sa udeje v budúcnosti. Čo sa dá povedať s istotou je, že nás čaká demografická kríza a už o 10 rokov príde pokles počtu pracujúcej populácie o sedem percent a zároveň nárast množstva ľudí v dôchodkovom veku až o 20 percent.
Veľké nádeje, ako sa vyrovnať s extrémnou záťažou na náš dôchodkový systém a verejné financie, ktorú tento vývoj prinesie, vkladáme do súkromných úspor uložených v druhom pilieri. Ten je však už od svojho vzniku terčom častých legislatívnych zmien a aj jeho budúcnosť je tak sama osebe nepredvídateľná.
Otázky o tom, aké ďalšie plány má vláda s druhým pilierom, vyvolali aj nedávne úvahy premiéra Róberta Fica o možnom využití zdrojov naakumulovaných v starobnom dôchodkovom sporení. Podľa neho by sa mohli investovať napríklad do výstavby diaľnic či železníc.
HN sa preto spolu s odborníkmi detailnejšie pozreli na oblasti, ktoré sa v druhom pilieri menili už v minulosti a ktoré môžu byť predmetom legislatívnych úprav opäť.
1. Dlhopisy namiesto akcií
Zostáva vám 84% na dočítanie.
