
Až 45 percent opýtaných v novom prieskume povedalo, že za posledný rok čelili diskriminácii za svoju príslušnosť k LGBTIQ komunite. Priemer EÚ je výrazne nižší. Takmer každý piaty Slovák z dúhovej komunity tiež povedal, že má samovražedné myšlienky.
Ľudia z LGBTIQ komunity na Slovensku čelia diskriminácii viac ako v zvyšku EÚ. Ukazuje to nový prieskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA).
Až 45 percent ľudí zo Slovenska povedalo, že jej čelili za posledný rok. Viac to bolo iba v Bulharsku, na Cypre a Litve. Pokiaľ ide o diskrimináciu pri hľadaní práce, Slovensko je v rebríčku dokonca tretie.
Prieskum tiež ukázal, že členovia dúhovej komunity sa na Slovensku viac boja držať na ulici za ruku a k svojej príslušnosti sa hlásiť verejne. Výrazne nižšia je aj dôvera vo vládu, takmer dvojnásobne častejšie sú v slovenskej komunite aj časté myšlienky na samovraždu.
Celé porovnanie výsledkov slovenského a európskeho prieskumu je dostupné na stránkach FRA.
V EÚ diskriminácia klesá
Celková diskriminácia v EÚ pritom klesá. Ukázal však, že dúhová komunita sa častejšie stretáva s fyzickými alebo sexuálnymi útokmi ako pred tromi rokmi.
Agentúra upozorňuje, že v porovnaní spred troch rokov nastali len malé celkové zmeny. „Viac LGBTIQ ľudí v Európe otvorene hovorí o tom, kým sú. Zároveň však trpia väčším násilím, obťažovaním a šikanovaním ako predtým,“ uviedla agentúra v správe.
Podiel respondentov, ktorí uviedli, že v priebehu piatich rokov pred prieskumom zažili fyzický alebo sexuálny útok za to, že sú LGBTIQ, sa zvýšil z 11 percent v predchádzajúcom prieskume na súčasných 14 percent.
Približne 36 percent respondentov v EÚ uviedlo, že sa rok pred posledným prieskumom cítili diskriminovaní aspoň v jednej oblasti svojho života z dôvodu, že sú LGBTIQ. To je o šesť percent menej v porovnaní s predošlým prieskumom.
Online prieskum od júna do augusta 2023 sa uskutočnil medzi viac ako 100 tisíc ľuďmi, ktorí sa identifikujú ako LGBTIQ. Zahŕňal aj Albánsko, Severné Macedónsko a Srbsko ako kandidátske krajiny EÚ.
Článok vznikol v spolupráci s
