
Reálny dojazd áut sa líši podľa štýlu jazdy, priemernej rýchlosti alebo ročného obdobia u všetkých áut. Je v podstate jedno, či jazdia tieto vozidlá na benzín, naftu alebo využívajú elektrinu. Na oficiálne papierové hodnoty, ktoré vznikajú za ideálnych podmienok, dosiahne pritom v praxi iba málokto.
Ale pri elektromobiloch je rozdiel medzi letným a zimným dojazdom pri mnohých modeloch výrazne väčší ako možno badať pri spaľovacích autách. Štúdia kalifornskej firmy Vaziri Law Group zisťovala spoľahlivosť elektromobilov v zimnom obdob, píše iDNES.cz. A výsledky mnohých nepotešia.
Posudzovali sa elektroautá podľa štyroch hlavných kritérií: strata dojazdu v zime (teplota na bode mrazu), počet nehôd v zime (za tri roky), doba nabíjania z 10 až 80 percent a využiteľná kapacita batérie. Z kombinácie týchto faktorov vyšiel najhoršie Nissan Leaf so skóre 77,59 bodov.
Tesne za ním nasledujú modely Tesla Y, X a S, ktorých dojazd sa pri teplotách pod bodom mrazu znižuje až o polovicu. So 76,14 bodmi sa teda na druhom mieste umiestnila Tesla Model Y, ktorá zaznamenala jednu z najväčších strát dojazdu v zime.
Je to až mínus 52 percent z pôvodného dojazdu, dosiahnuteľného v teplejšom ideálnom období (20 až 23 stupňov Celzia). Pomerne často je tento model v zime aj účastníkom dopravnej nehody. Jeho 27-minútová doba nabíjania je potom len skutočne miernou výhodou.
Tesla Model X, ktorá sa umiestnila na treťom mieste so skóre 75,88, sa tiež musí stretávať so stratami dojazdu o viac ako polovicu oproti pôvodnej „teplej“ hodnote. Najväčšiu stratu 55 percent však vykazuje Tesla Model S, ktorá sa však umiestnila v štúdii až na piatom mieste.
Medzi automobilmi tejto americkej značky sa na štvrtom mieste umiestnil nemecký elektromobil Volkswagen ID.4, u ktorého štúdia vykazuje zvládnuteľnú stratu dojazdu na úrovni 35 percent, ale stráca v kritériách kapacity batérie a nabíjania.
Na šiestom a siedmom mieste nasledujú BMW i3 a Volkswagen e-Golf, s relatívne nízkou stratou dojazdu mínus 15 a 12 percent, ale v oboch prípadoch so 40-minútovým, pomerne pomalým, nabíjaním batérie.
Najmenšie straty dojazdu vykázal kórejský Hyundai IONIQ 5. U neho zaznamenali najnižšiu stratu dojazdu v zimnom období a to iba vo výške mínus tri percentá a tiež najkratšiu dobu nabíjania v rámci štúdie – nabíjanie sa stihlo za slušných 16 minút.
