Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

EÚ chystá opatrenia proti ruskej tieňovej flotile. Jej plavidlá by mohla hromadne zadržiavať

Lode ruskej tieňovej flotily sa spájajú s incidentmi, pri ktorých boli v Baltskom mori prerušené dôležité podmorské káble a plynovody. Úvahy o nových opatreniach zahŕňajú aj to, že by sa voči týmto plavidlám začali uplatňovať zákony o boji proti pirátstvu. Členské štáty Európskej únie s prístupom do Baltského mora pripravujú právne opatrenia, ktoré by im […]
Menej ako 1 min. min.

Lode ruskej tieňovej flotily sa spájajú s incidentmi, pri ktorých boli v Baltskom mori prerušené dôležité podmorské káble a plynovody. Úvahy o nových opatreniach zahŕňajú aj to, že by sa voči týmto plavidlám začali uplatňovať zákony o boji proti pirátstvu.

Členské štáty Európskej únie s prístupom do Baltského mora pripravujú právne opatrenia, ktoré by im umožnili hromadné zadržiavanie plavidiel údajne patriacich k ruskej „tieňovej flotile“. Správu priniesol portál Politico, ktorý sa odvolal na európske diplomatické zdroje.

Nové právne predpisy umožnia zadržať plavidlo pre potenciálne škody, ktoré môže spôsobiť životnému prostrediu, a pre možné údajné poškodenia podmorských káblov a inej kritickej podmorskej infraštruktúry, uviedli zdroje, podľa ktorých do úvahy prichádza aj uplatnenie zákonov o boji proti pirátstvu.

Viaceré krajiny EÚ, najmä Litva a Estónsko, tiež údajne pripravujú zoznam takzvaných dôveryhodných námorných poisťovní. V praxi by to znamenalo, že plavidlá poistené v spoločnostiach, ktoré sa nebudú nachádzať na tomto zozname, môžu byť zadržané.

Termín tieňová flotila sa používa na označenie plavidiel, prostredníctvom ktorých Rusko obchádza západné sankcie pri obchode s ropou. Tieto lode sa v poslednom období spájajú s niekoľkými incidentmi, pri ktorých boli v Baltskom mori prerušené životne dôležité podmorské káble a plynovody.

V reakcii na incidenty sa NATO rozhodlo spustiť monitorovaciu misiu, ktorá bude zahŕňať „celý rad prostriedkov“ vrátane fregát, námorných hliadkovacích lietadiel aj malej flotily námorných dronov, aby zabezpečilo zvýšený dohľad nad dianím v Baltskom mori.

Buď zvýšime výdavky na obranu, alebo sa môžeme začať učiť ruštinu, vyhlásil šéf NATO v europarlamente

Mark Rutte vyzýval europoslancov na výrazné posilnenie obrany Západu. Apeloval aj na vyššiu pomoc Ukrajine, ktorá ešte „nie je dostatočná silná“, aby začala rokovať s Ruskom.

Na sankčnom zozname EÚ je od decembra 2024 celkovo 79 lodí tieňovej flotily, americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) na svoj sankčný zoznam zaradil v januári 183 plavidiel, najmä tankerov.

Po rozpútaní vojny na Ukrajine západní spojenci na Moskvu uvalili sankcie. Rusko sa aj napriek tomu snaží svoju ropu exportovať. V roku 2024 tvorila ruská ropa 36 percent dovozu do Indie a takmer pätinu dovozu do Číny.

Tieňovú flotilu pomáhajú budovať aj Európania

Podľa medzinárodného vyšetrovania „Tajomstvo tieňovej flotily“, ktoré zverejnili spravodajské kanály z Nemecka, Belgicka, Holandska, Nórska, Dánska a Spojeného kráľovstva, je v súčasnosti súčasťou flotily prevádzkovanej ruskými vlastníkmi aj približne 230 lodí pochádzajúcich z Európy a USA. Správa hovorí aj o tom, že väčšina z nich je stará a v zlom stave.

Európski majitelia lodí pomáhajú budovať ruskú tieňovú flotilu

Vyradené ropné tankery lodných spoločností z Európy a Spojených štátov tvoria viac ako tretinu ruskej tieňovej flotily, ukázali investigatívni novinári.

Zatiaľ čo priamy predaj plavidiel ruským kupcom je v rámci sankcií EÚ zakázaný, predaj do tretích krajín nie je – hoci predaje musia byť od roku 2023 registrované orgánmi EÚ.

V rokoch 2022 až 2024 predali nemecké lodné spoločnosti Schulte, Chemikalien Seetransporte a Salamon AG jedenásť ropných tankerov čínskym a tureckým spoločnostiam. Podľa nemeckých novín Süddeutsche Zeitung a televízie NDR týchto jedenásť tankerov neskôr skončilo v tieňovej flotile.

Podobne aj ropné tankery „Angelica Schulte“ a „Cup“, plaviace sa pod vlajkami Antiguy a Barbudy a Libérie, boli odvtedy zaradené na sankčný zoznam USA pre podozrenie, že sú súčasťou tieňovej flotily. 

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »