Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

EÚ sa novej vlne Trumpových ciel vyhla, svoju obchodnú vojnu však ešte nevyhrala

Zástupcovia Únie dúfajú, že dosiahnu dočasnú dohodu s USA v stredu. Nič však nie je isté – nové sadzby majú začať platiť od 1. augusta a americký prezident tvrdí, že priestor na vyjednávanie je dovtedy otvorený.   Necelé dva dni pred plánovaným spustením takzvaných recipročných ciel, s ktorými prišiel americký prezident Donald Trump ešte začiatkom apríla, […]
Menej ako 1 min. min.

Zástupcovia Únie dúfajú, že dosiahnu dočasnú dohodu s USA v stredu. Nič však nie je isté – nové sadzby majú začať platiť od 1. augusta a americký prezident tvrdí, že priestor na vyjednávanie je dovtedy otvorený 

Necelé dva dni pred plánovaným spustením takzvaných recipročných ciel, s ktorými prišiel americký prezident Donald Trump ešte začiatkom apríla, Biely dom opäť mení pravidlá hry. Štrnásť významných obchodných partnerov USA dostalo od prezidenta list s novými sadzbami. Priestor na rokovania o obchodných dohodách predĺžil do 1. augusta. Hoci sa Európska únia na zozname nenachádza, naďalej bojuje o dohodu, ktorá by ochránila pred likvidačnými clami najmä automobilový a oceliarsky priemysel.

Trump chce ďalej vyjednávať 

S blížiacim sa 9. júlom, kedy mala vypršať lehota na vyjednanie obchodných dohôd s krajinami, na ktoré sa USA rozhodli uvaliť astronomické clá, sa začali objavovať informácie o možnej zmene scenára.

Donald Trump najskôr ohlásil zámer uvaliť 25-percentné clá na tovary z Japonska a Južnej Kórey, neskôr k tomu pridal plány na zavedenie ciel aj na ďalších partnerov vrátane Južnej Afriky, Indonézie a Thajska.

Kompletný zoznam, ktorý sa od pôvodných aprílových „recipročných“ ciel výrazne nelíši, bol uzavretý v utorok ráno. Listy od amerického prezidenta dostalo spolu 14 krajín, pričom Európska únia medzi nimi nie je.

Trump zverejnil listy s takmer identickým znením na svojej platforme Truth Social. V texte argumentuje, že obchodné deficity USA s dotknutými krajinami predstavujú „vážnu hrozbu pre (americkú) ekonomiku a dokonca aj pre našu národnú bezpečnosť“.

Zároveň lídrom adresovaných krajín pripomenul, že ak zvýšia clá ako odvetu, „akékoľvek číslo, ktoré sa rozhodnete zvýšiť, bude pripočítané k 25 percentám, ktoré účtujeme my“.

Na záver listov vyjadril záujem o ďalšie rokovania. Uviedol, že ak krajiny otvoria svoje trhy, „možno zvážime úpravu… Tieto clá môžu byť upravené, nahor alebo nadol, v závislosti od nášho vzťahu s vašou krajinou“.

Americké clá rieši aj WTO. Priemyselníci vyčíslili, ako sa dotknú Slovenska

Slovenská obchodná a priemyselná komora hovorí, že zavedenie nových amerických ciel vedie štáty do obchodnej vojny a rozporuje aj pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorá sa už zaoberá sťažnosťami Číny a Kanady.

Brusel sa snaží zachrániť autá a oceľ 

Kým svetové obchodné veľmoci majú na vyjednávanie ďalšie tri týždne, podľa predstaviteľov EÚ má Brusel podpísať s USA dočasnú obchodnú dohodu v stredu. Strany by sa tým zaviazali, že prijmú plošné jednostranné clá na úrovni 10 percent a budú pokračovať v rokovaniach.  

„Ak nedospejeme k spravodlivej obchodnej dohode so Spojenými štátmi, EÚ je pripravená prijať odvetné opatrenia,“ reagoval v utorok podľa Reuters nemecký minister financií Lars Klingbeil v Spolkovom sneme. 

V rámci EÚ by vysoké clá uvalené Bielym domom postihli zrejme najviac Nemecko. USA boli totiž vlani jeho najväčším obchodným partnerom s objemom obchodu s tovarom v hodnote 253 miliárd eur. 

Eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič oznámil, že EÚ je ochotná pristúpiť na plošné 10 percentné zaťaženie zo strany USA ešte minulý pondelok pre Bloomberg. Rovnaké ambície následne zástupcovia EÚ potvrdili po víkendovom telefonáte predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen s Donaldom Trumpom, ktorú označila za „dobrú výmenu názorov”. 

Šefčovič: Európske autá „krvácajú“ pre americké clá. Únia zvažuje britský scenár

Vyjadrenia komisára naznačujú, že Brusel by mohol – podobne ako Spojené kráľovstvo – akceptovať plošné desaťpercentné clo na väčšinu exportov z EÚ, aby sa vyhol vyšším clám na konkrétne odvetvia. 

Clá, ktoré uvalil americký prezident Donald Trump na európsky vývoz áut a …

Cieľom dohody je hlavne vyhnúť sa clu na autá a autodiely vo výške 25 percent a clám na oceľ vo výške 50 percent, s ktorými americký prezident prišiel ešte v januári. 

„Najmä tieto sektorové clá sú neudržateľné, pretože ak sa pozriete na automobilový priemysel Európy, jasne krváca,“ povedal Šefčovič na podujatí Nemeckej priemyselnej federácie (BDI) v Berlíne.  

Portál Politico však upozornil, že Washington neposkytol žiadne náznaky, že by udelil výnimky pre politicky citlivé odvetvia, ako sú automobily, oceľ, hliník či farmaceutiká, ako o to žiadala EÚ.  

Pre Brusel je tak toto vyjednávanie strategickou skúškou, či je výhodnejšie akceptovať „menšie zlo” plošného jednostranného cla, alebo sa snažiť vyjednať výhodnejšie podmienky s nepredvídateľným americkým lídrom.  

„Na pondelkovom večernom stretnutí, ktoré diplomati opísali ako pochmúrne, Brusel skonštatoval, že od americkej administratívy nedostal žiadne záruky, že nedôjde k ďalším obratom v oblasti ciel,” napísal Politico. 

Polčas obchodnej vojny s USA: EÚ ustupuje, aj keď Trump všetky zbrane nezložil

EÚ pozastavila svoje odvetné clá voči USA, aj keď Trump ponechal v platnosti rekordne vysoké 25-percentné odvody na automobily, oceľ a hliník, ako aj 10-percentné základné clo. Ide o reakciu na zrušenie recipročných ciel, ktoré by európske tovary a služby predražili o ďalšiu pätinu.

Ďalšie mesiace neistoty 

Výkonná riaditeľka Medzinárodného obchodného centra (ITC), obchodnej agentúry OSN Pamela Coke-Hamilton v utorok vyhlásila, že konanie amerického prezidenta „predlžuje obdobie neistoty, podkopáva dlhodobé investície a obchodné zmluvy a vytvára ďalšiu neistotu a nestabilitu,“ povedala podľa Reuters novinárom v Ženeve. 

Pripomenula, že clá z dlhodobého hľadiska zasiahnu aj americkú ekonomiku a že v tomto nepredvídateľnom globálnom prostredí sa rysuje „dokonalá búrka“.

Prvé informácie o nových clách už v pondelok spôsobili otrasy na Wall Street, keď index amerických akcií S&P 500 prudko klesol. Ázijské burzy zatiaľ zmeny ustáli, no zároveň došlo k oslabeniu japonského jenu. Akcie európskych výrobcov značkového alkoholu naopak rástli po ohlásení možnej dohody EÚ o 10-percentných clách.

Doterajšie skúsenosti z Trumpovej obchodnej vojny však naznačujú, že turbulencie možno očakávať aj v najbližších týždňoch, ako sa bude blížiť termín rozhodnutia a jednotlivé štáty budú vyjednávať s USA.

Doteraz boli uzavreté dve obchodné dohody – so Spojeným kráľovstvom a s Vietnamom. Črtá sa aj dohoda Spojených štátov s Indiou a s Čínou, ktorá má konečný termín do 12. augusta.

Záujem o rokovania po ohlásení nových ciel už prejavili aj Kambodža, Japonsko a Južná Kórea.

The post EÚ sa novej vlne Trumpových ciel vyhla, svoju obchodnú vojnu však ešte nevyhrala appeared first on euractiv.sk.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie