Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Eurokomisia zverejnila správu o stave právneho štátu. Slovensko schytalo kritiku, zaostávame vraj v boji s korupciou

www.slovanskenoviny.sk/rss Na Slovensku pretrvávajú problémy pokiaľ ide o boj proti korupcii. Vo výročnej správe o stave právneho štátu v členských krajinách Európskej únie to v utorok uviedla Európska komisia. Informoval portál televízie ta3 Panujú podľa nej aj obavy ohľadne zhoršenia situácie médií a tlaku na občianske spoločnosti. Zrušené úrady aj ohrozenie slobody médií „Systém súdnictva sa […]
Menej ako 1 min. min.

www.slovanskenoviny.sk/rss

Na Slovensku pretrvávajú problémy pokiaľ ide o boj proti korupcii. Vo výročnej správe o stave právneho štátu v členských krajinách Európskej únie to v utorok uviedla Európska komisia. Informoval portál televízie ta3

Panujú podľa nej aj obavy ohľadne zhoršenia situácie médií a tlaku na občianske spoločnosti.

Zrušené úrady aj ohrozenie slobody médií

„Systém súdnictva sa naďalej potýka s problémami, pokiaľ ide o jeho efektivitu, najmä v administratívnych prípadoch,“ stojí v správe komisie, ktorá má 28 stránok. Za problematickú oblasť označuje najmä boj proti korupcii.

„Niekoľko prípadov na vysokej úrovni bolo premlčaných alebo preklasifikovaných iba na priestupky. Ukončenie špecializovaných protikorupčných subjektov (Národná kriminálna agentúra a Úrad špeciálnej prokuratúry) viedlo k meškaniu vyšetrovania prevedených na iné orgány a k výraznému poklesu počtu vyšetrovaných prípadov korupcie,“ uvádza dokument.

Nedostatky zaznamenala únijná exekutíva aj v oblasti médií. „Zrušenie predchádzajúceho verejnoprávneho vysielania a zriadenie nového subjektu naďalej vyvoláva obavy ohľadne autonómie verejnoprávnych médií,“ hovorí správa a dodáva, že na Slovensku „neboli prijaté žiadne opatrenia na zlepšenie bezpečnosti a pracovného prostredia novinárov“. Tlaku podľa Európskej komisie čelia aj občianske spoločnosti.

Rezort spravodlivosti nesúhlasí

Ministerstvo spravodlivosti SR však nesúhlasí s viacerými časťami správy EK. Podľa rezortu jej hodnotenia nezohľadňujú objektívne situáciu na Slovensku a výhrady má aj k použitej metodológii. „Správa nesprávne vyhodnocuje informácie a zdroje a viaceré kritické tvrdenia často ničím nepodkladá,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Rezort reagoval aj na výčitky komisie k ukončeniu trestných stíhaní v prípadoch korupcie. Tvrdí, že podľa údajov od Generálnej prokuratúry SR došlo k nárastu v počte stíhaných aj obžalovaných osôb: „V roku 2022 bolo 168 stíhaných osôb, z toho 83 obžalovaných, v roku 2023 bolo 160 stíhaných osôb, z toho 76 obžalovaných a v roku 2024 bolo 240 stíhaných osôb, z toho 136 obžalovaných.“

Ministerstvo tiež zdôraznilo, že odporúčania EK sa týkajú ešte činnosti predchádzajúcich vlád a súčasný kabinet „v princípe nedostal žiadne nové odporúčanie“. Naopak, podľa rezortu komisia „konštatuje konečne istý pokrok v plnení odporúčaní, čo sa nepodarilo predchádzajúcim vládam“.

EK okrem iného odporučila Slovensku zabezpečiť nezávislosť pri odvolávaní členov Súdnej rady. Ministerstvo potvrdilo, že na zmenu pripravuje legislatívne kroky, no upozorňuje na prekážku v podobe ústavného zákona prijatého predchádzajúcou vládou, takže „bude na zmenu potrebná ústavná väčšina“.

Výhrady má aj k odporúčaniu týkajúcemu sa sudcov a trestného činu ohýbania práva. Podľa ministerstva ide o dôsledok legislatívnych rozhodnutí exministerky Márie Kolíkovej (SaS). „Kvôli tomuto problematickému kroku sme sa ocitli v situácii, keď sme za zavedenie trestného činu ohýbania práva kritizovaní nielen zo strany Európskej komisie, ale aj na iných medzinárodných fórach,“ tvrdí rezort. Tento trestný čin je zároveň jedným z míľnikov plánu obnovy, a preto ho vláda nemohla zrušiť.

Rezort privítal, že správa „konečne zohľadňuje, že rozhodnutiami podľa paragrafu 363 Trestného poriadku sa nezastavuje trestné konanie, ale že ide o rozhodnutia, ktorými sa iba rušia nezákonné rozhodnutia vydané policajtmi alebo prokurátormi v prípravnom konaní“. Zároveň ocenil, že správa reflektuje aj pozitívne aspekty jeho uplatňovania.

Naďalej však nesúhlasí s kritikou silných právomocí generálneho prokurátora. „Európska komisia pritom ale nezohľadňuje, že generálny prokurátor nemôže postupovať svojvoľne, ale striktne v medziach zákonnosti a svoje rozhodnutia musí odôvodniť,“ reagoval rezort spravodlivosti.

skspravy

Príspevok Eurokomisia zverejnila správu o stave právneho štátu. Slovensko schytalo kritiku, zaostávame vraj v boji s korupciou je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie