
V roku 2024 došlo v Európe k viacerým významným zmenám v oblasti práv LGBTQ+ komunity, pričom niektoré krajiny zaznamenali pokrok, zatiaľ čo iné prijali reštriktívne opatrenia.
Rovnosť manželstiev sa stala zákonom v Estónsku a Grécku, zatiaľ čo krajiny vrátane Bulharska a Gruzínska zaviedli zákony a politiky proti LGBTQ+ s cieľom obmedziť práva. Počet prípadov trestných činov z nenávisti a obťažovania sa tiež zvýšil na historicky najvyššiu úroveň.
Od decembra 2024 je manželstvo osôb rovnakého pohlavia legálne v 20 európskych krajinách. Liechtenštajnsko sa stane 21. krajinou s manželskou rovnosťou 1. januára 2025.
Estónsko sa stalo prvou stredoeurópskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia začiatkom tohto roka. Zákon nadobudol účinnosť po schválení parlamentom v júni 2023.
Grécko sa stalo prvou ortodoxnou krajinou, ktorá prijala takýto zákon vo februári, pričom prvá svadba osôb rovnakého pohlavia sa uskutočnila v marci. Legislatíva tiež umožnila LGBTQ+ párom adopciu detí.
V Česku bol v apríli podpísaný zákon o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2025, zatiaľ čo lotyšský zákon z roku 2023 nadobudol účinnosť 1. júla. Podobné návrhy na uznanie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia boli predložené v Litve a Poľsku.
V roku 2023 Európsky súd pre ľudské práva nariadil uznať páry rovnakého pohlavia aj Rumunsku, no vláda toto rozhodnutie ignorovala.
Právne uznanie rodu
Nemecko v apríli prijalo zákon o sebaidentifikácii, ktorý umožňuje trans ľuďom zmeniť svoj rod bez psychologického posúdenia alebo súdneho konania.
V septembri Malta začala právne uznávať nebinárne osoby a znížila vek pre právne uznanie rodu na 16 rokov.
Švédsko tiež prijalo zákon na zlepšenie procesu tranzície a znížilo vek pre právne uznanie rodu z 18 na 16 rokov.
Čierna Hora v marci predstavila návrh zákona o sebaurčení, ale ten v tomto roku nepokročil, uviedli aktivisti pre Context.
Členské štáty Európskej únie boli v októbri informované, že musia akceptovať zmeny rodu registrované v iných krajinách. Európsky súdny dvor uviedol, že odmietnutie Rumunska uznať rodovú identitu britsko-rumunského trans muža, ktorý začal svoju tranzíciu v Británii, porušilo jeho práva.
V decembri Británia oznámila neurčitý zákaz blokátorov puberty, kontroverznej liečby pre deti,ktoré zažívajú nepohodlie alebo dysfóriu z prideleného pohlavia pri narodení.
Reštriktívne opatrenia
Portugalsko prijalo zákon, ktorý zakazuje konverznú terapiu, čím sa stalo 10. európskou krajinou, ktorá tak urobila.
EÚ sa takisto zaviazala usilovať sa o zákaz takýchto praktík v rámci celej Únie ako súčasť novej stratégie rovnosti LGBTQ+, ktorú načrtla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vo svojej septembrovej misii.
Po júlových voľbách sa Británia zaviazala k transinkluzívnemu zákazu konverznej terapie, viac ako šesť rokov po tom, čo bývalá konzervatívna vláda sľúbila ukončiť tieto praktiky.
V Nórsku bol v júni predstavený návrh zákona na zákaz takýchto praktík, no zatiaľ schválený nebol.
Počas júla schválilo Bulharsko zákon, ktorý zakazuje právne uznanie rodu odlišného od pohlavia pri narodení, čím sa zrušila možnosť legálnej tranzície.
V Gruzínsku parlament v máji schválil zákon o zahraničných agentoch, ktorý podľa kritikov obmedzuje práva LGBTQ+ organizácií a aktivistov.
Zákon o zahraničných agentoch, schválený v máji, núti organizácie financované zo zahraničia zdieľať svoje interné údaje, zatiaľ čo balík legislatívy o rodinných hodnotách, schválený v októbri, blokuje prístup k rodovo potvrdzujúcej starostlivosti, takzvanú LGBTQ+ propagandu a slobodu zhromažďovania.
V Bulharsku bol v auguste prijatý zákon, ktorý zakazovel „propagandu“ vzťahov medzi osobami rovnakého pohlavia a trans identitách na školách.
Zákony zakazujúce túto propagandu boli zavedené aj na Slovensku a v Luxembursku. V Litve najvyšší súd krajiny v decembri označil pokus o takúto legislatívu za protiústavný.
V októbri Taliansko zakázalo párom hľadať náhradné matky v zahraničí, čo podľa aktivistov oslovených agentúrou Reuters zasiahne predovšetkým rodiny rovnakého pohlavia.
Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.
