Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vyzvala Čínu, aby uprednostnila rokovania pred pretekmi v odvetných clách voči Spojenými štátom. Európa chce tiež nájsť spôsob, ako predísť zaplaveniu európskeho trhu čínskymi produktami.
V telefonáte s čínskym premiérom Li Čchiangom šéfka eurokomisie von der Leyen zdôraznila „zodpovednosť Európy a Číny ako dvoch najväčších svetových trhov v udržaní silného reformovaného obchodného systému, ktorý je slobodný, spravodlivý a založený na rovnakých podmienkach“. Prepis telefonického rozhovoru bol zverejnený po tom, ako Peking vyhlásil, že bude „bojovať až do konca“ proti prípadným novým clám.
Diskutovali tiež o vytvorení mechanizmu na sledovanie možného odklonu obchodu spôsobeného clami, keďže EÚ sa obáva, že Čína presmeruje lacný export z USA do Európy.
Premiér Li povedal, že obe strany by mali zintenzívniť komunikáciu a zabezpečiť voľný a otvorený obchod a investície, informoval čínsky štátny rozhlas.
„Čína je ochotná posilniť vzájomnú politickú dôveru s EÚ,“ povedal Li a dodal, že Čína trvá na tom, aby sa vzájomné obavy riešili prostredníctvom dialógu a konzultácií.
Peking tento týždeň kritizoval Trumpa po tom, čo oznámil dodatočné 50-percentné clá na čínsky dovoz, pričom to označil za „vydieranie“.
„Colné vojny nemajú víťazov a protekcionizmus nemá východisko. Číňania nerobia problémy, ale neboja sa ich. Nátlak, vyhrážky a vydieranie nie sú tým správnym spôsobom, ako sa vysporiadať s Čínou,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien.
Trump tiež pohrozil, že od stredy zvýši clá na dovoz do USA z druhej svetovej ekonomiky na viac ako 100 percent v reakcii na rozhodnutie Číny vyrovnať sa s „recipročnými“ clami, ktoré minulý týždeň oznámil americký prezident.
Európska únia navrhla vlastné proticlá k Trumpovej colnej smršti, ktorá zasiahla desiatky krajín a podnietila očakávania, že globálna ekonomika môže smerovať k recesii.
