Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Europarlament rozhodol, čerpanie agrodotácií bude pre farmárov definitívne jednoduchšie

Tesná väčšina slovenskej delegácie nepodporila uvoľnenie pravidiel agropolitiky EÚ. Jozefovi Mihálovi chýbalo posúdenie vplyvu prijatých zmien, Michal Wiezik hovorí, že si Únia strieľa do kolena. Podľa Moniky Beňovej by už v budúcnosti o agrodotáciách nemali rozhodovať ochranári. Poľnohospodárske protesty, ktoré pred časom zachvátili veľkú časť EÚ, zatriasli európskymi inštitúciami. Európska komisia v reakcii na protesty […]
Menej ako 1 min. min.

Tesná väčšina slovenskej delegácie nepodporila uvoľnenie pravidiel agropolitiky EÚ. Jozefovi Mihálovi chýbalo posúdenie vplyvu prijatých zmien, Michal Wiezik hovorí, že si Únia strieľa do kolena. Podľa Moniky Beňovej by už v budúcnosti o agrodotáciách nemali rozhodovať ochranári.

Poľnohospodárske protesty, ktoré pred časom zachvátili veľkú časť EÚ, zatriasli európskymi inštitúciami. Európska komisia v reakcii na protesty farmárov – aj zo Slovenska – a tiež pod vplyvom blížiacich sa eurovolieb, predstavila ďalšie ústupky zo zelených a administratívnych nárokov v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

Podobu zjednodušení a uvoľnení pravidiel odhlasoval v stredu (24. apríla) Európsky parlament v rámci tzv. naliehavého konania. Poslanci hlasovali o návrhu Komisie spolu s úpravami, ktoré do návrhu vniesla Rada, teda členské štáty.

Upravené pravidlá sľubujú farmárom väčšiu flexibilitu a menej administratívnych povinností. Menia sa pravidlá pre tri environmentálne „podmienenosti“, ktoré musia poľnohospodári dodržiavať, aby dostali platby z EÚ.

Krajiny dostali viac voľnosti pri udeľovaní výnimiek z noriem európskej agropolitiky, ak sa vyskytnú problémy s ich uplatňovaním a v prípade problémov spôsobených extrémnym počasím. Malé farmy pod desať hektárov budú oslobodené od kontrol a sankcií za nedodržiavanie pravidiel SPP.

Zmeny musí ešte schváliť Rada EÚ, teda členské štáty. Belgicko, ktoré v súčasnosti predsedá Rade, ale už vopred avizovalo, že text príjme v rovnakej podobe.

Slovenskí europoslanci, ktorí hlasovali proti mali výhrady najmä k expresnému legislatívnemu procesu a k oslabovaniu environmentálnych ambícií v poľnohospodárskej krajine.

Slovenská delegácia to vidí rôzne

Podľa Jozefa Mihála (zvolený za Spolu, RE), boli ekologické požiadavky na farmárov oslabené v rozpore s pravidlami EÚ pre dobrú tvorbu právnych predpisov. „Absentuje aj posúdenie vplyvu a neuskutočnila sa ani primeraná konzultácia, ktorá musí sprevádzať takúto reformu,“ vysvetlil.

Michal Wiezik dodáva, že znižovaním nárokov na udržateľnosť poľnohospodárstva a podporu biodiverzity si Únia „strieľa do vlastného kolena“. „Prečo má poľnohospodárstvo čerpať verejné financie bez akejkoľvek pridanej hodnoty a zodpovednosti, prečo poľavujeme na podmienenosti priamych platieb?“ pýta sa.

Eugen Jurzyca si myslí, že EÚ by nemala prijímať rozhodnutia pod tlakom protestov. „Spravovanie spoločnosti nemôže byť výsledkom toho, koľko diaľnic zablokujú kamionisti, koľko pacientov nevyliečia doktori alebo koľko miest obsadia traktory,“. Legislatívne rozhodnutia by podľa neho mali byť podložené analýzami. Hovorí, že doterajšie environmentálne pravidlá toto nespĺňali, preto nakoniec napriek výhradám zmeny v pravidlách podporil.

Uvoľňovanie pravidiel, „ktoré si vymyslela sama Komisia“, podporila aj Monika Beňová (Smer-SD, nezaradená). „Je nevyhnutné, aby nastavovanie pravidiel pre farmárov v ďalšom legislatívnom období už neovplyvňovali environmentálni aktivisti, ale skúsení politici, ktorí skutočne rozumejú tomu čo ľudia pracujúci v poľnohospodárstve potrebujú,“ dodala po hlasovaní.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie