
Príliš veľa ocele z Číny na globálnom trhu je náš spoločný problém, poďme ho aj spoločne vyriešiť, odkázal predseda výboru europarlamentu pre medzinárodný obchod Bernd Lange Trumpovi. Ten na ponuku nereagoval, ale pohrozil 50-percentným clom na všetok európsky tovar od 1. júna.
Často opakovaný návrh Bruselu „spolupracovať“ so Spojenými štátmi na riešení nadmerných výrobných kapacít pre oceľ v Číne by mohol zahŕňať hrozbu uloženia ciel na čínsky tovar, povedal v stredu Bernd Lange, predseda výboru Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod.
Ponuka EÚ, ktorá sa zamerala najmä na čínsku oceľ, prichádza ako súčasť širšej snahy Bruselu o zniženie prísnych ciel Donalda Trumpa. Tie zahŕňajú 25 percentnú dovoznú daň na autá, oceľ a hliník a navyše s 10-percentným plošným clom.
„Samozrejme, to by mohlo viesť k spoločnej hrozbe ciel,“ vysvetlil Lange (S&D), ako by blok mohol spolupracovať s Washingtonom v politike voči Číne.
Dodal, že takýto krok by mal byť založený na „jasnom a zrejmom štandarde“ nadprodukcie a v ideálnom prípade by „viedol k riadnym diskusiám“ s Pekingom o riešení jeho rastúceho obchodného prebytku.
Podľa Európskej asociácie výrobcov ocele (Eurofer) vyrobila Čína v roku 2023 viac ako polovicu množstva surovej ocele na globálnom trhu – 55,1 percenta. Európska únia v tom istom roku vyrobila iba 6,8 percenta a Spojené štáty ešte menej – 4,4 percenta. Čistý obchodný prebytok Číny s tovarom v minulom roku tiež vzrástol na rekordných 880 miliárd eur – čo je šesťkrát viac ako prebytok v EÚ.
Spoločný postup voči Číne zatiaľ nebude
Americký prezident Donald Trump však na komplexnú ponuku Európskej únie reagoval v piatok (23. mája) hrozbou 50-percentného na všetok európsky tovar od 1. júna. Nová hrozba prichádza len niekoľko hodín pred telefonátom medzi eurokomisárom pre obchod Marošom Šefčovičom a americkým obchodným zástupcom Jamiesonom Greerom, v rámci ktorého obe strany hľadajú základ pre rokovania s cieľom odvrátiť transatlantickú obchodnú vojnu.
Americký minister financií Scott Bessent minulý mesiac povedal, že krajiny, ktoré sa snažia zlepšiť vzťahy s Pekingom, by si „podrezali vlastné hrdlo“, a vyzval USA a ich spojencov, aby „k Číne pristupovali ako skupina“.
Únia sa oficiálne zaviazala, že bude znižovať riziká, ktoré spôsobuje čínska nadvýroba. Nechce však hovoriť o úplnom oddelení svojej ekonomiky od Číny ani o znižovaní závislosti od druhej najväčšej ekonomiky sveta v strategických sektoroch, ako sú technológie a kritické nerasty.
Spojené kráľovstvo sa dohodlo
Spojené kráľovstvo sa nedávno stalo prvou krajinou, ktorá podpísala obchodnú dohodu s USA od Trumpovho návratu do Bieleho domu. Mnohí, vrátane Pekingu, tvrdia, že táto zmluva v podstate dáva Washingtonu právo veta na čínske investície v Británii.
Lange povedal, že dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a USA by bola pre EÚ „úplne neprijateľná“, pretože ponecháva v platnosti 10-percentné univerzálne clo. Nezmienil však protičínske články, ktoré táto dohoda údajne tiež obsahuje.
Poznamenal, že „spolupráca v oblasti ekonomickej bezpečnosti“ bola jedným z „piatich kritérií pre dobrú obchodnú dohodu“, ktoré nedávno predložil americký minister financií Jamieson Greer.
Greerov návrh – ktorý by podľa Langeho mal byť zameraný najmä na Čínu – obsahuje požiadavky na zintenzívnenie transatlantickej spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti, kontroly vývozu a preverovania investícií.
„Existujú určité prvky, o ktorých môžeme diskutovať [o hospodárskej bezpečnosti], ale s ohľadom na to, že samozrejme, pokiaľ ide o vzťah s Čínou, máme niekedy iné záujmy ako USA,“ povedal Lange.
Lange naznačil, že ďalšie tri kritériá, ktoré predložil Greer, boli podobne uskutočniteľné, a to zosúladenie ciel medzi EÚ a USA, podpora európskych nákupov amerického exportu a „vytvorenie ekonomických príležitostí pre americké spoločnosti“.
Greerova požiadavka, aby EÚ zrušila „necolné bariéry“, ako sú normy na ochranu potravín a spotrebiteľov, je však podľa Langea neprijateľná.
Dodal, že zrušenie týchto bariér „nie je v záujme obyvateľov EÚ a nie je to predmetom rokovaní“.
The post Europoslanci Spojeným štátom: Spojme sa proti Číne a uvaľme clá na jej oceľ appeared first on euractiv.sk.
