Potreba spolupráce, znižovanie závislosti dodávok od Ruska a dôraz na obnoviteľné zdroje boli hlavnými prvkami prejavu, ktorý vo štvrtok na samite o budúcnosti energetickej bezpečnosti v Londýne predniesla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Šéfka eurokomisie sa poďakovala britskému premiérovi Keirovi Starmerovi za spoluorganizovanie samitu, za vedúce postavenie Spojeného kráľovstva v oblasti energetickej bezpečnosti a za spoluprácu s EÚ.
Dôležitá spolupráca
Zdôraznila, že energia je pre túto spoluprácu „životne dôležitá“, pričom sa sústreďuje okolo Severného mora, regiónu, ktorý má všetko, čo obe strany potrebujú: veternú energiu na mori, námornú energiu, vodík či zachytávanie a ukladanie uhlíka. „Môžeme premeniť Severné more na elektráreň budúcnosti,“ odkázala Leyenová.
Pripomenula, že EÚ čelí novým výzvam energetickej bezpečnosti: Rusko, ktoré dodávky energie využíva ako zbraň, konflikt na Blízkom východe ohrozujúci globálnu lodnú dopravu či hrozba nových ciel zo strany USA narúšajúca dodávateľské reťazce. Samit v Londýne označila za vysoko aktuálny, lebo „spoľahlivá a cenovo dostupná energia je jadrom ekonomiky, podporuje národnú bezpečnosť a udržuje priemyselnú a hospodársku konkurencieschopnosť“.
Podľa jej slov strojnásobenie obnoviteľnej energie a zdvojnásobenie energetickej účinnosti prinesie spoľahlivú a cenovo dostupnú energiu pre milióny ľudí na celom svete.
Šéfka eurokomisie zopakovala, že EÚ na začiatku tohto desaťročia bola energeticky príliš odkázaná na Rusko, ktoré poskytovalo 45 percent plynu, 50 percent uhlia a takmer tretinu používanej ropy. To tiež znamenalo riziko vydierania, ekonomického nátlaku a cenových šokov, čo sa potvrdilo po ruskej invázii na Ukrajinu.
Závislosť na Rusku
EÚ odpovedala plánom REPowerEU (dovoz plynu z Ruska zo 45 percent klesol na 18 percent, jeden z piatich barelov ropy nahradil jeden z päťdesiatich, nulový dovoz uhlia z Ruska), diverzifikáciou ponúk a zrýchlením prechodu na čisté energie.
„O dva týždne predstavíme plán a opatrenia na postupné ukončenie dovozu ruských fosílnych palív,“ uviedla Leyenová. Podľa nej pokrok pri využívaní obnoviteľných zdrojov je viditeľný, lebo tieto zdroje v súčasnosti tvoria 47 percent mixu elektrickej energie Únie.
Dodala, že Únia pracuje na tom, aby sa čisté priemyselné odvetvia budúcnosti budovali v Európe a prostredníctvom zákona o čistom priemysle je snaha zmobilizovať vyše 100 miliárd eur na podporu čistej výroby.
Upozornila, že v roku 2024 vzrástol dopyt po energii takmer dvojnásobne oproti priemeru z predošlých rokov, čo je spôsobené zvýšenou spotrebou elektrickej energie a rastúcimi energetickými potrebami v oblastiach, ako je elektrická mobilita, klimatizácia a čoraz výkonnejšia umelá inteligencia.
Šéfka eurokomisie zdôraznila, že globálne výzvy si vyžadujú kolektívnu reakciu a vyslovila sa za väčšiu spoluprácu v rámci celého energetického hodnotového reťazca, kde identifikovala päť krokov: stanoviť jasnú víziu smerovania; stanovené ciele premieňať na konkrétne projekty, doma, aj v zahraničí; zaistenie kritických surovín; spoločne rozvíjať infraštruktúru v podobe budovania sietí, káblov a prepojení a napokon užšia spolupráca na ochrane infraštruktúry pred kybernetickými aj fyzickými útokmi.
