
Rada ministrov financií EÚ (Ecofin) v utorok v Bruseli aktivovala národnú únikovú doložku v rámci Paktu stability a rastu pre 15 členských štátov vrátane Slovenska, aby im uľahčila zavádzať vyššie výdavky na obranu na národnej úrovni a zároveň zabezpečiť udržateľnosť dlhu.
Členské štáty, ktoré požiadali o možnosť únikovej doložky sú Belgicko, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko a Slovinsko.
Úniková doložka sa vzťahuje na obdobie štyroch rokov a maximálne 1,5 percenta HDP v rámci tejto flexibility. V praxi aktivácia doložky znamená, že Európska komisia a Rada EÚ (členské štáty) môžu rozhodnúť, že nezačnú nový postup pri nadmernom deficite pre týchto 15 členských štátov, aj keď prekročia maximálny prah čistých výdavkov schválený Radou EÚ, za predpokladu, že k prekročeniu došlo zvýšenými výdavkami na obranu.
V prípade všetkých ostatných výdavkov sú uvedené členské štáty aj naďalej viazané prísnymi rozpočtovými pravidlami a musia odhodlane vykonávať revidovaný rámec hospodárskeho riadenia bez ohľadu na aktiváciu doložky.
Dánska ministerka hospodárstva Stephanie Loseová, ktorá v mene dánskeho predsedníctva v Rade EÚ viedla zasadnutie Ecofin, v správe pre médiá uviedla, že za súčasnej kritickej situácie musia investície krajín EÚ do obranných spôsobilostí zostať najvyššou prioritou.
„Aktivácia národnej únikovej doložky umožní členským štátom zvýšiť výdavky na obranu a zároveň si zachovať udržateľné verejné financie,“ skonštatovala Loseová.
Využitie tejto flexibility by malo výrazne prispieť k posilneniu obranných a bezpečnostných kapacít Európskej únie a ochrane občanov. Posilní celkovú obrannú pripravenosť EÚ, zníži strategické závislosti, vyrieši kritické nedostatky v spôsobilostiach a posilní technologickú a priemyselnú základňu európskej obrany v celej Únii.
