Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Expedícia do Kabardsko-Balkarska za podivnými geologickými útvarmi

Kabardsko-Balkarsko alebo Kabardsko-balkarská republika je federálny subjekt, presnejšie republika Ruskej federácie. Nachádza sa na juhu európskej časti Ruska. Na juhozápade územia sa nachádzajú hrebene Veľkého Kaukazu s najvyšším vrchom Elbrus (5 642 m n. The post Expedícia do Kabardsko-Balkarska za podivnými geologickými útvarmi appeared first on OZ Biosféra. Kabardsko-Balkarsko alebo Kabardsko-balkarská republika je federálny subjekt, […]
Menej ako 1 min. min.

Kabardsko-Balkarsko alebo Kabardsko-balkarská republika je federálny subjekt, presnejšie republika Ruskej federácie. Nachádza sa na juhu európskej časti Ruska. Na juhozápade územia sa nachádzajú hrebene Veľkého Kaukazu s najvyšším vrchom Elbrus (5 642 m n. m.) smerom na severovýchod predhoria s krasovým reliéfom prechádzajúce do Kabardskej roviny.

Hora Chara-Chora sa nachádza v rokline Baksan v Kabardsko-Balkarsku neďaleko dediny Zajukovo. Výška útvaru je 1233 metrov.

Priame línie popraskanej horniny na povrchu Chara Chora aj v niektorých jej jaskyniach pripomínajú megalitické bloky alebo dosky vytvorené umelo.

Oficiálna veda informuje, že gravitačnou separáciou vznikli jaskynné pohoria, ktoré sa vyznačujú hladkými styčnými plochami. A to, čo vyzerá ako dosky, je tiež prirodzený geologický útvar – jednotky, ktoré sa v prírode vyskytujú vo veľkom množstve.

Hornina na zemskom povrchu sa v určitých smeroch štiepi a vytvára kamenné štruktúry, často nezvyčajného tvaru – takzvané úlomky. Sedimentárne horniny vo veľkých hĺbkach sú vo všeobecnosti monolitické telesá bez trhlín. Presnejšie povedané, sú uzavreté pod tlakom nadložných vrstiev. Na povrchu zeme sa počas zvetrávania rozdeľujú v určitých smeroch. Týmito smermi sú spravidla ložná plocha a na ňu kolmé najmenej dva systémy jednotlivých trhlín. Existujú však horniny, ktorých praskanie prebieha pod iným uhlom.

V dôsledku toho sa vytvárajú rôzne tvary: rovnobežník, doska, kváder, kosoštvorcový tvar atď. Veľkosť úlomku sa môže meniť v závislosti od zloženia a vlastností horniny.,,

Expedícia vedená Alexandrom Splošnovom

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

The post Expedícia do Kabardsko-Balkarska za podivnými geologickými útvarmi appeared first on OZ Biosféra.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie