
Poľnohospodári a potravinári z Českej a Slovenskej republiky sa stretli na proteste vo štvrtok na hraničnom priechode Hodonín – Holíč s desiatkami kusov ťažkej poľnohospodárskej techniky.
Proti dovozu potravín z krajín mimo EÚ protestujú na hraničnom priechode aj poľnohospodári z Česka, Maďarska a Rakúska.
Žiadajú zrušenie obchodnej dohody medzi EÚ a juhoamerickými štátmi zo združenia Mercosur alebo aspoň to, aby z dohody bolo vyňaté poľnohospodárstvo. Prekážaim im tiež bezcolné dovozy z Ukrajiny.
Sú nespokojní s dohodou
Hranica bude podľa slov predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andreja Gajdoša vo štvrtok úplne uzatvorená od 10.00 h približne do 12.00 h. K dispozícii je záchranná ulička. Policajti dohliadajú na priebeh akcie a odkláňajú v meste Holíč dopravu smerom na Skalicu.
„Základným odkazom, ktorý táto protestná akcia nesie, je vyjadrenie nespokojnosti so zahraničnou politikou, ale taktiež aj s obchodovaním s tretími krajinami, ako je Ukrajina, či pripravovanými dohodami s Mexikom a Thajskom,“ priblížil pre TASR Gajdoš.
Prezident Agrárnej komory (AK) ČR Jan Doležal skonštatoval, že tretie krajiny používajú bežne látky, ktoré sú v Európe zakázané.
„Máme tu zákazy používať niektoré prípravky na ochranu rastlín, nepoužívame v takej miere antibiotiká, nepoužívame hormóny, tam sa tieto veci používajú veľmi bežne a my to vnímame ako ohrozenie potravinovej bezpečnosti našich štátov a potenciálne ohrozenie spotrebiteľa,“ uviedol pre TASR Doležal.
Protesty sú vo viacerých krajinách
Poľnohospodári očakávajú, že politici zvážia ich argumenty a vyžadujú vyňatie agropotravinárstva z dohôd s tretími krajinami.
„Kľúčovou požiadavkou protestujúcich poľnohospodárov je, aby všetky dovážané poľnohospodárske výrobky spĺňali prísne normy EÚ týkajúce sa kvality, udržateľnosti a bezpečnosti potravín. V prípade zdravia a potravín by mala ísť politika a ekonomické záujmy bokom,“ dodal Doležal.
Doplnil, že protesty prebiehajú aj v Poľsku, Rumunsku a vo Francúzsku. „Nemci sa zúčastnia na hraničných priechodoch s Českou republikou. Zároveň českí poľnohospodári organizujú aj samostatné protestné akcie na viacerých miestach Českej republiky,“ zhrnul.
„Ako máme konkurovať krajinám, ktoré majú lacnejší plyn, elektrinu, kde mzda poľnohospodára je niekoľkokrát nižšia ako mzda u nás?“ pýtal sa na pódiu predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha. Podľa neho poľnohospodári nechcú obmedzovať vzájomný obchod, ale dohodu považujú za neférovú.
Podľa rakúskych zástupcov nie je dohoda s Mercosur ani spravodlivá, ani férová, ani správna.
