Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Farmári vyzývajú Takáča, aby im umožnil čerpať agrodotácie podľa nových pravidiel

Európske inštitúcie sa po farmárskych protestov dohodli na odpustení niektorých ekologických požiadaviek, ktoré musia spĺňať poľnohospodári, aby mohli čerpať agrodotácie. Výnimky musí ešte v legislatíve zohľadniť vláda. Európsky parlament zmierňuje Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP) EÚ. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) teraz očakáva, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na túto zmenu čo najskôr nastaví […]
Menej ako 1 min. min.

Európske inštitúcie sa po farmárskych protestov dohodli na odpustení niektorých ekologických požiadaviek, ktoré musia spĺňať poľnohospodári, aby mohli čerpať agrodotácie. Výnimky musí ešte v legislatíve zohľadniť vláda.

Európsky parlament zmierňuje Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP) EÚ. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) teraz očakáva, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na túto zmenu čo najskôr nastaví domácu legislatívu. Informovala o tom Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Priblížila, že celoeurópske protesty poľnohospodárov zo začiatku roka mali svoj význam. Europarlament už schválil reformu SPP EÚ. Európski poľnohospodári sa tak dočkali zmiernenia niektorých až príliš ambicióznych a byrokratických pravidiel, proti ktorým vyšli s traktormi do ulíc mnohých európskych metropol vrátane Bratislavy.

SPPK chce teraz podľa nej dosiahnuť, aby MPRV urýchlene zapracovalo prijaté zmeny do národnej legislatívy tak, aby slovenskí poľnohospodári mohli ústupky Bruselu naplno využiť už aj v tomto roku.

Pripomenula, že SPPK vo februári zorganizovala najväčší protest poľnohospodárov v histórii Slovenska s viac ako 2200 traktormi naprieč krajinou. Vybojované požiadavky v celoeurópskom kontexte preto predseda SPPK Emil Macho hodnotí ako veľký úspech nielen samotného protestu, ale aj odborných diskusií slovenských poľnohospodárov s európskymi úradníkmi.

„Naplno sa ukázalo, že aj malá krajina, akou Slovensko je, vie prispieť k významnému úspechu európskych poľnohospodárov. Európska komisia a najnovšie aj europarlament uznali, že pokiaľ chce EÚ produkovať dostatočné množstvo kvalitných potravín pre Európanov, potrebuje zmierniť byrokraciu a ubrať z nereálne nastavených zelených cieľov,“ uviedol Macho.

Europarlament rozhodol, čerpanie agrodotácií bude pre farmárov definitívne jednoduchšie

Tesná väčšina slovenskej delegácie nepodporila uvoľnenie pravidiel agropolitiky EÚ. Jozefovi Mihálovi chýbalo posúdenie vplyvu prijatých zmien, Michal Wiezik hovorí, že si Únia strieľa do kolena. Podľa Moniky Beňovej by už o agrodotáciách nemali rozhodovať ochranári. 

Čo sa pre farmárov mení

Zmeny, ktoré by sa mohli aplikovať do praxe už v tomto roku, sa majú podľa komory týkať troch bodov, a to úhor už pre poľnohospodárov nebude povinným, ale dobrovoľným. Ide o podmienky, ktoré podľa európskej legislatívy musí splniť každý poľnohospodár, aby mohol čerpať priame platby.

Povinnosť striedania plodín sa mení na možnosť buď plodiny striedať alebo ich diverzifikovať v závislosti od podmienok, ktorým pestovatelia čelia.

Tretím ústupkom je pokryvnosť ornej pôdy. Poľnohospodári musia dvakrát do roka v rámci citlivých období pôdu pokrývať vegetačným pokryvom, aby neostala holá a nechránená pred eróziou. Po novom by pokryv pôdy nebol dvakrát do roka, ale len raz, keďže povinnosť zakrývať pôdu na zimu stráca pre teplé zimy svoj pôvodný význam.

Ústupky Únie nestačia

„Na rade je teraz naše ministerstvo, aby čo najskôr prispôsobilo národnú legislatívu ústupkom Európskeho parlamentu. Času nazvyš veľmi nemáme. Je začiatok mája, poľnohospodári potrebujú čím skôr vedieť, aké poľnohospodárske úkony môžu v tomto roku na poliach urobiť bez toho, aby boli sankcionovaní,“ dodal výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.

Súbežne so schvaľovaním národných legislatív členských krajín EÚ bude ešte pokračovať schvaľovací proces na úrovni Rady EÚ, aby nové pravidlá mohli nadobudnúť účinnosť do júna 2024. Poľnohospodári budú môcť revidované environmentálne pravidlá uplatňovať na svoje žiadosti o finančnú podporu už v roku 2024.

Portál EURACTIV Slovensko požiadal ministerstvo pôdohospodárstva o stanovisko. Po jeho získaní článok budeme aktualizovať. 

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie