
Fiala novinářům sdělil, že je především fanoušek otevřených obchodních vztahů. „Nejlepší by bylo, kdyby nehrozily žádné celní bariéry. Je dobře, že Evropská komise má jako výchozí pozici pro jednání s USA,“ řekl během brífinku.
ČTĚTE TAKÉ: Pražskou kandidátku ANO povede Havlíček, dvojkou je Nacher. Kleslová chybí
Poznamenal také, že by bylo pro Evropu dobrou zprávou, pokud by se dočasně snížila cla – popřípadě byla nulová – na automobilový průmysl. „Musíme se dostat z fáze, kdy jsme každé ráno překvapeni těmito změnami, do stabilnější polohy, což říkám nejen z pohledu Česka či EU, ale globální ekonomiky jako celku,“ sdělil také Fiala.
Apeloval proto na trvalé řešení. „Evropská reakce na cla je trpělivá a pragmatická. Přestože máme připravená reciproční cla, raději vedeme se Spojenými státy diskuzi. Chceme dosáhnout zrušení cel, případně spravedlivá a relativně nízká,“ přiblížil průběh jednání a zdůraznil, že metoda cel nikomu neprospěje.
„Železo“ i špičková technologie
„Český obranný průmysl výrazně roste. Za první republiky patřil tento sektor ke světové špičce, takže máme nyní příležitost této kvality a úspěšnosti znovu dosáhnout. Obranný průmysl není jen armádní technika – v představě společnosti „železo“ –, ale i vývoj sofistikované technologie,“ připomněl předseda vlády.
Česko je podle něj špičkové v oblasti leteckých či bojových simulátorů. „S obranou se pojí i výzkum kosmického sektoru, který je v Česku také na mimořádné úrovni. Pokud půjdeme správným směrem, bude mít z toho prospěch celá ekonomika a společnost,“ uvedl s tím, že toto odvětví je vysoce inovativní a produkuje také pozice s významným finančním ohodnocením.
Vláda má podle premiéra před sebou ještě jeden významný úkol. „Musíme nasměrovat peníze, které dáváme do obrany, také do výzkumu. Peníze by se měly dostat nejen ke státním institucím, ale i k soukromým firmám v oblasti obrany,“ doplnil Fiala na dotaz CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sebevražda matky oběti z fakulty? Psali o ní nesmysly, komise jí dala jen mlžení, tvrdí Šlachta
