„Nechci zasahovat do politiky jiného státu. Myslím, že bychom zde měli ctít určitou zdrženlivost,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS ke slovenským prezidentským volbám. Již o víkendu bude jasno, zda se novou hlavou státu stane Ivan Korčok, nebo Peter Pellegrini.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Korčok může napravit česko-slovenské vztahy. Pellegrini by jen sloužil Ficovi, říká Šimečka
Fiala zdůraznil, že za zásah do slovenských záležitostí nepovažuje ani nedávné rozhodnutí českého kabinetu přerušit na dobu neurčitou mezivládní konzultace se slovenskou vládou. Někteří kritici tohoto rozhodnutí tvrdí, že zmíněný krok mohl uškodit Pellegrinimu. Ten je nyní šéfem slovenské Národní rady a taky vládní strany HLAS-SD.
„Hrajeme o bezpečnost a osud celé Evropy. Pokud se někdo setkává s ruským ministrem zahraničí Lavrovem a mluví o míru za každou cenu, tak to pro mě není politika, ke které bych mohl mlčet. Taková politika totiž podle mého názoru ohrožuje i bezpečnost Evropy,“ kritizoval český premiér.
Připomněl tak setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Slovenská vláda Roberta Fica od svého jmenování loni v říjnu opakovaně bagatelizuje ruské zločiny na Ukrajině. Například letos v únoru Fico u příležitosti druhého výročí od vypuknutí invaze prohlásil, že „válka začala již v roce 2014 řáděním ukrajinských neonacistů“. Zároveň tvrdil, že se během konfliktu „zabíjejí Slované a Západ tomu přihlíží“.
Fiala ve středečním vysílání CNN Prima NEWS upozornil, že i on touží po míru. „Nikdy jsem se tím netajil. Trvalého míru lze ale dosáhnout jenom tak, že ukážeme svou sílu a že dokážeme Ukrajině pomoci, aby se ubránila ruské agresi. Naprostá většina států v západním světě má stejný názor. Ruská agrese nesmí uspět,“ dodal.
Šéf kabinetu rovněž prozradil novinky ohledně české iniciativy na nákup munice pro Ukrajinu. „Naše vláda vyčlenila na pomoc vyšší stovky milionů korun, což zhruba odpovídá podílu, který by země naší velikosti a prosperity měla do těchto věcí vložit,“ sdělil. Česká republika podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) od spojenců zatím získala peníze na nákup prvních 300 tisíc kusů munice, o dalším půl milionu kusů se jedná.
K iniciativě se přihlásily mimo jiné Kanada, Německo, Polsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko, Belgie, Finsko, Portugalsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Lucembursko, Island či Slovinsko. Své příspěvky postupně zveřejňují, v součtu a v přepočtu činí zhruba 35 miliard korun.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.