Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Filipíny sa sťažujú na správanie Číny v spornej oblasti Juhočínskeho mora. Navzájom sa s Pekingom obviňujú

Za neospravedlniteľné, nezákonné a bezohľadné označil dnes filipínsky prezident Ferdinand Marcos akcie čínskeho letectva v spornej oblasti Juhočínskeho mora, na ktorú si robí nároky obe krajiny. Informovala o tom Marcosova kancelária. Manila a Peking sa v sobotu navzájom obvinili z narúšania činnosti svojich armád v blízkosti reťazca útesov a skalnatých ostrovčekov Scarborough Shoal, ktorý v roku […]
Menej ako 1 min. min.

Za neospravedlniteľné, nezákonné a bezohľadné označil dnes filipínsky prezident Ferdinand Marcos akcie čínskeho letectva v spornej oblasti Juhočínskeho mora, na ktorú si robí nároky obe krajiny. Informovala o tom Marcosova kancelária.

Manila a Peking sa v sobotu navzájom obvinili z narúšania činnosti svojich armád v blízkosti reťazca útesov a skalnatých ostrovčekov Scarborough Shoal, ktorý v roku 2012 Peking obsadil. Podľa agentúry Reuters išlo o prvý takýto incident od Marcosovho nástupu do úradu v roku 2022.

Japonsko a Filipíny uskutočnili prvé spoločné cvičenie v Juhočínskom mori. Tlak z Pekingu rastie

Filipíny sa sťažovali na nebezpečné akcie čínskych lietadiel, ktoré podľa nich vo štvrtok vypustili svetlice v dráhe letu filipínskeho hliadkového lietadla. Čínska armáda naopak obvinila Filipíny, že filipínske lietadlo narušilo jej výcvik a „nezákonne“ vnikol do čínskeho vzdušného priestoru.

Marcos dnes vyzval Čínu, aby sa správala zodpovedne ako na mori, tak na oblohe.

„Sotva sme začali upokojovať vody, už hrozí, že by mohlo dôjsť k nestabilite v našom vzdušnom priestore,“ uviedol Marcos vo vyhlásení svojej kancelárie zverejnenom na facebooku.

Koniec dlhoročného sporu o plytčinu v Juhočínskom mori. Čína sa dohodla s Filipínami

Filipíny a Čína v júli dosiahli dohodu, ktorá podľa niektorých komentárov mala ukončiť konfrontácie pri spornej plytčine Second Thomas Shoal v Juhočínskom mori. V dohode však neustúpili od svojich územných nárokov.

Prakticky celé Juhočínske more si nárokuje Čína, vrátane častí, na ktoré zároveň vznášajú nárok Filipíny, Vietnam, Indonézia, Malajzia a Brunej. Toto more je bohatým loviskom rýb, zrejme skrýva aj rozsiahle zásoby ropy a zemného plynu a vedú tam významné námorné trasy.

Čínske nároky na Scarborough Shoal neuznal v roku 2016 medzinárodný rozhodcovský súd v Haagu, Peking však oznámil, že sa týmto rozhodnutím nebude riadiť.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »