Poskytovatelia služieb kryptoaktív by mali v budúcnosti povinne oznamovať finančnej správe informácie o kryptoaktívach slúžiacich na platobné a investičné účely. Tá ich bude následne vymieňať s príslušnými orgánmi iných krajín.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo ministerstvo financií.
Cieľom je prevziať novelizovanú európsku smernicu o administratívnej spolupráci v oblasti daní, takzvanej DAC8. Ide o súčasť medzinárodnej spolupráce pri boji s daňovými únikmi v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
„Daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam sú závažným problémom krajín celého sveta. Z tohto dôvodu je dôležité rozvíjanie všetkých foriem spolupráce daňových správ členských aj nečlenských krajín OECD. Kľúčovým prvkom tejto spolupráce je výmena informácií,“ zdôraznil v dôvodovej správe rezort financií.
Po zavedení výmeny informácií v iných oblastiach sa pozornosť podľa ministerstva financií upriamila na výzvy súvisiace so vznikom alternatívnych spôsobov platby a investovania, ako sú kryptoaktíva a elektronické peniaze. „V dôsledku vlastností kryptoaktív je mimoriadne náročné odsledovať zdaniteľné udalosti v cezhraničných situáciách. Nedostatočné oznamovanie príjmov z investícií do kryptoaktív vedie k výpadku daňových príjmov štátov,“ upozornilo ministerstvo.
Novela tiež rozširuje rozsah pôsobnosti automatickej výmeny o finančných účtoch aj na elektronické peniaze a digitálne meny centrálnych bánk.
Lehota na zaslanie informácií finančnej správe je stanovená v súlade s lehotou na automatickú výmenu informácií o finančných účtoch. Výmena medzi príslušnými daňovými orgánmi má prebiehať do deviatich mesiacov po oznamovanom období.
Predkladaný návrh obsahuje tiež úpravy vyplývajúce zo skúseností z aplikačnej praxe a procesu partnerského hodnotenia, takzvaný peer review Slovenskej republiky v rámci OECD v oblasti daňovej transparentnosti a výmeny daňových informácií, ako aj pripomienok Európskej komisie.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.