Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Financovanie pomoci proti HIV a AIDS má za Trumpa neistú budúcnosť

Núdzový plán prezidenta pre pomoc pri HIV/AIDS (PEPFAR) je viacmiliardový program boja proti HIV/AIDS, ktorý americká vláda od svojho spustenia v roku 2003 označuje za iniciatívu, ktorá zachránila milióny životov po celom svete. Domáce politické spory okolo interrupcií však narušili obojstrannú podporu, ktorá je potrebná na pokračovanie financovania programu. Republikánski zákonodarcovia nedávno zablokovali dlhodobé financovanie […]
Menej ako 1 min. min.

Núdzový plán prezidenta pre pomoc pri HIV/AIDS (PEPFAR) je viacmiliardový program boja proti HIV/AIDS, ktorý americká vláda od svojho spustenia v roku 2003 označuje za iniciatívu, ktorá zachránila milióny životov po celom svete.

Domáce politické spory okolo interrupcií však narušili obojstrannú podporu, ktorá je potrebná na pokračovanie financovania programu. Republikánski zákonodarcovia nedávno zablokovali dlhodobé financovanie programu a zvolenie Donalda Trumpa signalizuje neistú budúcnosť, varujú odborníci.

Čo je PEPFAR?

PEPFAR je najväčší program na boj proti chorobe financovaný iba jednou krajinou. Program sa začal primárne v subsaharskej Afrike a postupne sa rozšíril do 55 krajín sveta.

USA na liečbu a prevenciu HIV/AIDS minula viac ako 120 miliárd dolárov, čím zachránila 26 miliónov životov a poskytla antiretrovirálnu terapiu viac ako 20 miliónom ľudí s HIV, uvádzajú údaje americkej vlády.

Podľa správy UNAIDS z roku 2023 sa od roku 2010 v krajinách financovaných PEPFAR znížil počet nových infekcií HIV o 57 percent, v porovnaní s 38 percentami vo všetkých ostatných krajinách.

PEPFAR bol vytvorený americkým Kongresom v roku 2003 ako vzácny príklad politiky s podporou oboch veľkých strán. Jeho financovanie sa pravidelne obnovovalo prostredníctvom päťročných schválení.

V posledných rokoch sa však program ocitol pod tlakom kvôli spolupráci PEPFAR s organizáciami poskytujúcimi reprodukčné zdravotnícke služby.

Správa konzervatívneho think-tanku The Heritage Foundation z roku 2023 obvinila administratívu prezidenta Joea Bidena z používania PEPFAR na podporu „sexuálnych a reprodukčných práv“ a „reprodukčných zdravotníckych služieb“, čo podľa správy slúži ako kód pre interrupcie.

Nebol však predložený žiadny dôkaz, že by PEPFAR financoval interrupcie a americké zákony zakazujú používanie zahraničnej pomoci na financovanie interrupčných služieb. Napriek tomu tieto obvinenia vyvolali opozíciu voči programu zo strany anti-interrupčných skupín.

Koalícia amerických anti-interrupčných organizácií napísala Kongresu, že majú „obavy“, že financie PEPFAR sa používajú na „podporu interrupcií a presadzovanie radikálnej rodovej ideológie v zahraničí“.

Zákonodarcovia a náboženskí lídri z niekoľkých afrických krajín, ktoré dostávajú financie z PEPFAR, tiež poslali list americkému Kongresu, kde vyjadrili „obavy a podozrenia“, že financovanie podporuje interrupcie.

Republikánsky zákonodarca Chris Smith v Kongrese uviedol, že Bidenova administratíva „uniesla“ PEPFAR, aby podporovala interrupcie.

„Domáce politické boje v USA okolo interrupcií sú veľmi rozdeľujúce a (v roku 2023) boli použité na tvrdenie, že PEPFAR financuje interrupcie,“ uviedla Jennifer Kates z organizácie KFF, neziskovej organizácie zameranej na zdravotnícku politiku. „Neexistujú však o tom žiadne dôkazy,“ dodala.

Zmeny z posledného roka

Tento spor viedol Kongres k tomu, aby v roku 2023 schválil iba jednoročné financovanie PEPFAR. Tento september Biden predĺžil financovanie do marca 2025.

Téma sa stala tak spornou, že niektoré anti-interrupčné skupiny pohrozili, že označia každého republikána, ktorý bude hlasovať za plnú obnovu financovania PEPFAR, za pro-interrupčného, uviedla Kates. „To spôsobilo, že bolo takmer nemožné, aby republikáni v predvolebnom roku hlasovali za obnovu PEPFAR.“

Kongres zatiaľ zachoval úroveň financovania PEPFAR, aj napriek absencii dlhodobého schválenia. Podľa Kates sú za Trumpa pravdepodobné ďalšie zmeny a výzvy pre financovanie PEPFAR.

Počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia Trump obnovil a rozšíril politiku, ktorá zakazuje financovanie zahraničných organizácií podporujúcich alebo vykonávajúcich interrupcie, dokonca aj z neamerických zdrojov.

Tento krok bol kritizovaný odborníkmi na zdravotnícku politiku za obmedzovanie prístupu ku komplexnej reprodukčnej starostlivosti, ktorá je úzko spojená s prevenciou a liečbou HIV.

Očakáva sa, že Trump obnoví podobné politiky, čo by mohlo viesť k finančným obmedzeniam a narušeniu kľúčových služieb.

Trumpovo prezidentstvo by mohlo tiež znížiť celkové rozpočty na zahraničnú pomoc, vrátane PEPFAR, ako súčasť širšieho posunu k izolacionistickejšej zahraničnej politike USA, uviedla Kates.

„Keď bol (Trump) prezidentom počas svojho prvého funkčného obdobia, navrhoval naozaj významné rozpočtové škrty pre PEPFAR… Predpokladám, že niečo podobné by sa mohlo zopakovať,“ povedala Kates.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.

image

HN Globálne Logo FOTO: Hn Globálne


FOTO: Hn Globálne

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »