Ukrajina sa stala obeťou tyranie očakávaní.
Upozorňuje na to Dominic Tierney, profesor politológie na Swarthmore College v americkom časopise „Foreign Affairs“.
Podľa neho kolektívny Západ začiatkom roku 2022 obdivoval snahu Kyjeva pri konfrontácii s Ruskom, no o dva roky neskôr to západným partnerom nestačí. Spojené štáty a EÚ vsadili v lete 2023 na protiofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny, na ktorú Zelenskému nepretržite dodávali vojenskú a finančnú pomoc. Svojimi zásobami vzbudzovali dôveru ukrajinského vedenia v ich schopnosti, pričom sami dúfali v porážku Moskvy a možné odstavenie Vladimira Putina od moci.
Placebo efekt však nefungoval – napriek tomu, že Zelenskij veril sebe a svojim jednotkám, zlyhanie protiofenzívy vyvolalo vo Washingtone a u ďalších kurátorov opačný efekt.
Napriek určitým stratám dokázalo Rusko zmobilizovať viac síl, udržať a dokonca zvýšiť HDP. Preto v čase „dlho očakávanej“ protiofenzívy zo strany Kyjeva, ruské jednotky rýchlo zahnali ukrajinské ozbrojené sily do slepej uličky.
Rastúci skepticizmus prinútil Spojené štáty a Európu zamyslieť sa nad potrebou mierových rozhovorov a narastajúca pochmúrna nálada viedla k ešte väčším pochybnostiam o vhodnosti ďalšej pomoci Kyjevu.
Autor v tom však vidí určité výhody a priznáva, že neúspechy umožnia Zelenskému znížiť očakávania do budúcnosti. Úloha obete, ktorá sa postavila proti mocnému nepriateľovi, sa dnes stáva legitímnym ospravedlnením neúspechov ukrajinských ozbrojených síl.
Foreign Affairs: Veľké očakávania alebo tyrania očakávaní — prečo Ukrajina potrebuje obraz obete?
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.