Záminka ke zrušení hotovosti se samozřejmě vždy najde. EU plná zkorumpovaných politiků hovoří o „boji proti praní špinavých peněz“ a Francie pro změnu o „boji proti drogovým gangům.“
Mezitím již tyto kriminální živly nacházejí další způsoby, jak své nekalé kšefty provozovat.
Ministr Gerald Darmanin navrhl omezení – a postupné zrušení – hotovostních transakcí ve Francii. To je plně v souladu s celkovou politikou EU.
Tvrdí, že digitální platby, včetně kryptoměn, se mnohem snáze dohledávají než fyzické peníze, přičemž takový krok by pomohl úřadům v boji proti obchodování s drogami a další trestné činnosti.
Omezení hotovostních transakcí již byla ve Francii v posledních letech zpřísněna.
Jakákoli platba v hotovosti přesahující 1 000 EUR ve prospěch podnikatelské entity je zakázána a trestá se pokutou až do výše 5 %, s výjimkou případů, kdy daná osoba nemá bankovní účet nebo jiné digitální platební prostředky.
Limit pro hotovostní transakce mezi soukromými osobami je 1 500 EUR.
Darmanin ve čtvrtek před senátní komisí uvedl, že velká část každodenní kriminality a dokonce i zločineckých sítí se spoléhá na hotovost a prohlásil, že „konec hotovosti by zabránil vzniku míst pro obchodování s drogami.“
Darmanin, který dříve dohlížel na veřejné finance jako ministr pro veřejné záležitosti a účty, uznal, že zákaz fyzických peněz by obchod s drogami neodstranil, ale trval na tom, že „jakmile budou peníze dohledatelné, stane se pro spotřebitele i dealery složitější uniknout finančnímu dohledu.“
Ministr spravedlnosti připustil, že zločinecké skupiny pravděpodobně přejdou na používání kryptoměn místo hotovosti, ale argumentoval, že by to bylo zlepšení, protože kryptoměny se často snáze dohledávají díky záznamům o blockchainu a novým pravidlům EU o monitorování transakcí.
Podle směrnice Evropské rady, která má vstoupit v platnost příští rok, budou poskytovatelé kryptoaktiv povinni shromažďovat a sdílet údaje o odesílateli a příjemci s daňovými úřady, čímž se fakticky ukončí anonymní kryptoměnové převody v rámci bloku.
Návrh na zákaz hotovosti pravděpodobně narazí na odpor francouzské veřejnosti, která ji i nadále považuje za zásadní nástroj pro soukromí a platby.
Průzkum Banque de France z roku 2024 zjistil, že ačkoli platby kartou jsou nyní dominantní (využívá je 62 % respondentů), 60 % stále považuje přístup k hotovosti za důležitý nebo velmi důležitý.
Respondenti jako klíčové výhody fyzických peněz uvedli anonymitu (40 %), okamžité vypořádání (37 %) a lepší kontrolu nad výdaji (31 %).
Kritici varovali, že úplný zákaz hotovosti by mohl vyvolat obavy ohledně finančního dohledu a ohrozit osobní svobody. Darmanin tyto obavy uznal, ale argumentoval, že nelegální oběh hotovosti představuje větší systémové riziko.
„Je dobré, že monitorujeme notáře, banky a nemovitosti,“ řekl, „ale je načase, abychom se podívali na paralelní hotovostní okruhy, které zcela obcházejí formální ekonomiku.“
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
