
Předpokládám, že většina z nás v dětství přečetla některé knihy od Julese Verna a každý jistě zná i filmy natočené na motivy jeho románů. Tento Francouz je světoznámý a možná lze dokonce říci, že jde o jednoho z nejznámějších spisovatelů vůbec.
Nicméně žil v jiné době, kdy Francie ovládala mnohé kolonie a – tak jak velel duch doby – obyvatelstvo kolonizovaných území bylo v té době považováno za podřadné.
To se pak projevilo i v dílech mnoha umělců té doby. Nicméně až do současnosti se nad některými výroky spisovatelů dob minulých nikdo nezamýšlel, což se však v posledních letech mění.
Mnoho děl je tak přepisováno a cenzurováno, například z knih Agathy Christie byly odstraněny celé pasáže, jiné byly předělány do politicky korektní podoby.
Podobné cenzuře podlehlo i mnoho dalších spisovatelů – a to jak v nových vydáních jejich knih, tak v nově natáčených filmech. Co na tom, že již dílo nemá mnoho podobného s originálem a mnohdy ani neodráží dobové reálie.
Důležité je, že je přesně podle „woke“ pravidel dostatečně politicky korektní.
Nyní tedy přišla řada na Julese Verna, který za 4 roky oslaví 200 let od narození. Jeho rodné město Nantes při té příležitosti již nyní připravuje otevření muzea Julese Verna.
V plánu je velkolepý projekt za 38 milionů eur, který vzniká v místě bývalé průmyslové zóny města pod názvem „Město představ,“ kde bude nejen samotné muzeum nazvané „Grand Musée Jules Verne,“ ale i mediální knihovna či konferenční sál.
Nicméně aktuálně se zdá, že projekt může být díky „woke“ šílencům nakonec zastaven a v místě nevznikne buď nic nebo se průmyslová zóna využije ke zcela jiným účelům (třeba k výstavbě nového migračního centra).
Starosta Nantes a tamní volení představitelé prohlásili, že nemohou zavírat oči před místem a rolí verneovské imaginace v koloniální historii a v současné ekologické krizi.
„Už není čas na hledání atraktivity, ani na vymýšlení falešné kultury založené na laciné exotice a na kolonialistické literární kultuře,“ říkají odpůrci „Města představ.“
K zastupitelstvu se přidávají také různí aktivisté z neziskovek.
Dva členové aktivistického kolektivu Jean-Luc Bourgoin (viz obrázek výše) a Laurence upozorňují pro Le Figaro zejména na příklad románu Pět týdnů v balónu, v němž Jules Verne přirovnává domorodé Afričany k opicím.
„Městu Nantes by bylo ctí upozornit na jiné postavy místní historie, než je tento bílý a buržoazní spisovatel s problematickými příběhy, který byl zároveň rasistický a antisemitský,“ tvrdí oba aktivisté.
Aby rozvinuli svou opozici vůči metropolitnímu projektu, dvojice pracuje na eseji s názvem Afrika v černé a velmi bílé od Julese Verna, která se objeví online v nadcházejících měsících.
Brzy snad poznáme, který hlas ve Francii převládne. Zda hlas rozumu nebo se prosadí woke šílenci a Verne bude dalším z řady dávno mrtvých umělců, kteří skončili na „black listu.“
Ostatně, každá totalita cenzuruje nejen žijící spisovatele, ale i ty již dávno zesnulé, pokud se jejich smýšlení nehodí do škatulek aktuálně prosazované ideologie…
