
Po zahájení houbařské sezóny tradičně zveřejnil ČHMÚ na svých webových stránkách mapu výskytu nejčastěji sbíraných hub. Tu bude průběžně aktualizovat s ohledem na srážky, půdní vlhkost či teploty posledních dní.
ČTĚTE TAKÉ: Záhadná nemoc v USA zabila dva lidi. Stopy vedou k oblíbené houbě, která roste i v Česku
Na rozdíl od konce května byla mapa v neděli 9. června po celém území poseta zelenými tečkami, které značí vysokou pravděpodobnost výskytu hub, zatímco nejhorší podmínky zaznamenaly v Jihomoravském kraji a na východě Česka.
„Spuštění výpočtu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub (optimální teploty, srážky a půdní vlhkost), ale také na reálném výskytu hub v lesích – ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna,“ popsal ČHMÚ vznik mapy na svých sociálních sítích.
Výskyt hub podle meteorologů závisí samozřejmě na konkrétní lokalitě. Přírodní podmínky mají značný vliv a mohou se během času měnit. „Pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub,“ vysvětlil ČHMÚ.
Mapu v celorepublikovém měřítku je tak podle odborníků třeba vnímat s určitou rezervou a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Indiáni považovali šamanskou houbu za léčivou, roste i u nás. Místo žaludku potěší oko
