Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Hygienici skontrolovali prírodné aj umelé kúpaliská, ochladiť sa ľudia môžu na desiatkach miest

Voda nevhodná na kúpanie bola zaznamenaná na Vinianskom jazere a na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach.
Menej ako 1 min. min.

7.7.2025 (SITA.sk) – Letná sezóna sa naplno rozbehla a na Slovensku pribúdajú kúpaliská, ktoré sú po kontrolách hygienikov pripravené na prevádzku. V 27. týždni kúpacej sezóny 2025 k 3. júlu Regionálne úrady verejného zdravotníctva skontrolovali ďalšie prírodné a umelé kúpaliská. V teréne prebiehali rutinné kontroly zariadení, ktoré požiadali o otvorenie sezóny, ako aj odbery vzoriek z prírodných vodných plôch, kde rekreácia prebieha bez organizovaného prevádzkovateľa.

V prevádzke sa aktuálne nachádza jedenásť prírodných kúpalísk vrátane jazera na Plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici, Plážového kúpaliska Tornaľa, Zelenej vody – Kurinec, Zlatých pieskov, Kuchajdy, Slnečných jazier, vodnej nádrže Levoča – Žabia cesta, Delne, prírodného kúpaliska v Thermalparku, zariadenia Tília Resort a Liptovskej Mary – Liptovský Trnovec.

Kúpať sa dá aj na 51 ďalších prírodných lokalitách, kde kvalita vody vyhovuje hygienickým požiadavkám. Ide o Belianske jazero, jazero Klinger, Počúvadlianske, Veľké Kolpašské, Veľké Richňavské, Vindšachtské a Dolno Hodrušské jazero, lokality Ružiná pri obci Ružiná aj Divín, Drieňok a Pláž ORMET.

Nie všetky miesta sú vyhovujúce

V Bratislavskom regióne sú vhodné Vajnorské jazero, Čunovské jazerá, Rusovské jazero, Veľký Draždiak, jazero Malé Leváre, Bielske jazero, Čiernovodské jazero, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská a Strieborné jazero. Východ krajiny ponúka jazero Úhorná, prítoky Ružína, Turzovské jazero, Pod Bukovcom, Zemplínsku šíravu a Palcmanskú Mašu.

V Nitre sa kúpať dá na APÁLI, jazere Kava či v Tona Šurany. Prešovský región má vyhovujúcu kvalitu na Veľkej Domaši, konkrétne vo Valkove, Dobrej, Holčíkovciach, Novej Kelči, Poľanoch a na polostrove Krym. V Trenčianskom kraji sú bezpečné vodné nádrže Prusy a Brezová pod Bradlom, Horná Streda, Dubník I. a Zelená voda. Trnavský kraj hlási dobrú vodu na Šulianskom jazere, Kunovskej priehrade, štrkovisku Sekule a v Gbelom Adamove.

Nie všetky miesta však splnili očakávania. Voda nevhodná na kúpanie bola zaznamenaná na Vinianskom jazere a na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach. Zvýšené hodnoty cyanobaktérií a chlorofylu-a predstavujú riziko pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Kritická situácia je aj na rekreačnej oblasti Gazárka Šaštín-Stráže, kde voda podľa hygienikov predstavuje akútne zdravotné riziko a kúpanie sa neodporúča.

Na viacerých miestach bola nameraná znížená priehľadnosť vody. Ide o nádrže Lipovina – Bátovce, Duchonka, Veľké Uherce, Kanianka a Nitrianske Rudno. Tento ukazovateľ však nie je zdravotne významný. Na odbernom mieste Ružín – SKI bolo zistené prekročenie chlorofylu-a, no cyanobaktérie sa nepotvrdili a kúpanie je možné pri zvýšenej opatrnosti.

Kontroly budú pokračovať

Výsledky z lokalít ako Belianske jazero, jazero Klinger, Počúvadlianske, Kolpašské, Richňavské a ďalšie zatiaľ nie sú k dispozícii. V 28. týždni sa budú odbery realizovať aj na lokalitách ako Ružiná, Evičkino jazero, Veľká vodárenská nádrž v Banskej Štiavnici, jazero Kopanice a nádrž Tajch v Novej Bani.

Pri kontrole kvality vody vo vodnej nádrži Stará Myjava boli v júni zistené cerkárie rodu Trichobilharzia, ktoré spôsobujú cerkáriovú dermatitídu. Kúpanie sa v tejto lokalite neodporúča. Výskyt sladkovodných medúz vo vodnej nádrži Haláčovce počas 27. týždňa nepredstavuje zdravotné riziko.

Pokiaľ ide o kúpaliská, povolenie na prevádzku malo k záveru 27. týždňa 156 zariadení s 465 bazénmi. V príprave bolo 13 kúpalísk, 16 mimo prevádzky. Nedostatky v kvalite vody sa týkali 28 kúpalísk, pričom išlo o 38 bazénov. Problémy sa vyskytli najmä na Letnom kúpalisku Tehelné pole v Bratislave, kúpalisku Santovka Wellness a Letnom kúpalisku Púchov.

Prevádzkovatelia po zistení mikrobiologických odchýlok okamžite prijali opatrenia a čakajú na potvrdenie účinnosti nových opatrení. V ostatných prípadoch išlo o porušenie odporúčaných limitov fyzikálno-chemických ukazovateľov, ktoré však nepredstavujú riziko pre zdravie verejnosti. Kontroly budú pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch.

Viac k témam: Hygienici, Kúpaliská, Kvalita vody
Zdroj: SITA.sk – Hygienici skontrolovali prírodné aj umelé kúpaliská, ochladiť sa ľudia môžu na desiatkach miest © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie