Z Indie přišlo nouzové varování poté, co někteří přední vědci v zemi identifikovali alarmující nárůst úmrtí mezi populací, které byly aplikovány injekce proti Covidu.
V Indii však nebyly podávány mRNA injekce, ale hojně se tam používala AstraZeneca, která byla po nějakou dobu podávána také v evropských zemích.
Objev byl odhalen v přelomové studii, kterou vedli Dr. Abin Kulathunkal Rajan a Dr. Abu Bashar z Celoindického institutu lékařských věd (AIIMS) v Gorakhpuru.
Zjištění byla publikována v časopise Therapeutic Advances in Vaccines and Immunotherapy. Studie zkoumá závažné nežádoucí příhody po imunizaci (AEFI) spojené s vakcínami proti Covidu v Indii.
Výzkumníci analyzovali oficiální vládní data ukazující úmrtnost, postižení a stav očkování mezi veřejností.
Zajímavé však je, že Indie je jednou z mála zemí, které během kampaně hromadného očkování nezavedly injekce mRNA.
Indická vláda odmítla udělit farmaceutickým gigantům Pfizer a Moderna imunitu, což znamená, že injekce mRNA tam nikdy nebyly schváleny pro veřejné použití.
Během své studie tým výzkumníků využil zprávy od indického vládního národního výboru AEFI.
Studie se zaměřuje na zprávy o hodnocení kauzality, které zveřejnil výbor pod indickým ministerstvem zdravotnictví a péče o rodinu.
Rajan a Bashar uvedli, že jejich cílem bylo identifikovat trendy závažných nežádoucích příhod souvisejících s vakcínou a určit faktory předpovídající úmrtnost postižených jedinců.
Analyzovali celkem 2708 hlášených závažných nežádoucích příhod po imunizaci (AEFI). Hlášené AEFI zahrnovaly úmrtí a potenciálně fatální reakce, jako jsou zástavy srdce a krevní sraženiny.
AEFI však nezahrnovaly dlouhodobá onemocnění, jako je rakovina, která pravděpodobně přispěla k většímu počtu úmrtí.
Data nicméně ukazují stoupající úmrtnost mezi těmi, kteří dostali injekce proti Covidu.
Studie zjistila, že zejména u mužů bylo kardiovaskulární poškození silně spojeno s úmrtími spojenými s očkováním.
Studie hodnotí zprávy týkající se závažných AEFI od zavedení vakcíny v lednu 2021 do května 2023.
Níže jsou uvedeny klíčové zdroje dat a parametry studie:
- Analyzovaná data: 2708 závažných hlášení AEFI klasifikovaných podle věku, pohlaví, typu vakcíny, sezónnosti a zeměpisné polohy.
- Kategorie hodnocení kauzality: Reakce související s vakcínou, chyby při imunizaci, náhodné lékařské příhody a neklasifikované případy.
- Statistické metody: K identifikaci nezávislých prediktorů úmrtnosti byly použity logistické regresní modely.
- Primární výsledek: Smrt nebo zotavení po vážné epizodě AEFI.
Covishield (vektorová vakcína proti adenoviru AstraZeneca/Oxford) představoval 69,8 % případů AEFI.
Následoval Covaxin (vakcína s inaktivovaným virem Bharat Biotech) s 12,8 %.
Ruský Sputnik V a Corbevax měly mnohem méně hlášených případů AEFI.
Studie zjistila, že 1 % závažných případů AEFI mělo za následek smrt. Vědci poznamenali, že se jedná o významný počet úmrtí. 58,9 % případů AEFI vyžadovalo hospitalizaci, ale pacienti se uzdravili.
Data ukazují, že starší jedinci (60+) čelili nejvyššímu riziku úmrtnosti z vakcín. Muži měli výrazně vyšší úmrtnost než ženy. Postižení kardiovaskulárního systému bylo mezi účinky na orgánový systém nejsmrtelnější.
Neurologické a gastrointestinální postižení vykazovalo významně nižší úmrtnost, přestože šlo o případy vážného poškození zdraví.
V první řadě vzbuzuje vážné obavy vysoký počet „neklasifikovaných“ případů. Šokujících 28,8 % závažných případů AEFI bylo označeno jako „neurčené/neklasifikovatelné.“
Tyto případy však měly nejvyšší souvislost s mortalitou.
Tento nedostatek jasné kauzality je hlavním varovným signálem a vyvolává vážné obavy ohledně indického monitorování bezpečnosti vakcín a diagnostické přísnosti.
Pokud téměř jedna třetina závažných případů zůstává nevysvětlena, jak mohou orgány veřejného zdraví účinně zmírňovat rizika?
Další červenou vlajkou je alarmující nárůst kardiovaskulárních komplikací.
Dominance kardiovaskulárních problémů AEFI (31,3 %) – a jejich významná role v úmrtnosti – jsou v souladu s globálními obavami ohledně myokarditidy a trombotických příhod vyvolaných „vakcínou.“
[Celkem: 0 Průměrně: 0]
