Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Infekcie si v Európe vyžiadajú tisícky detských životov, v zdraví začína zaostávať, tvrdí WHO

Komplikácie spojené s pôrodmi a infekciami si v Európe a strednej Ázii každoročne vyžiadajú životy takmer 76-tisíc detí mladších ako päť rokov, uviedla v utorok Svetová zdravotnícka organizácia. V niektorých ukazovateľoch dokonca začína Európa zaostávať, informuje o tom agentúra AFP. Zverejnili štatistiky Podľa WHO v roku 2022 v Európe a strednej Ázii zomrelo 75.647 detí mladších […]
Menej ako 1 min. min.

Komplikácie spojené s pôrodmi a infekciami si v Európe a strednej Ázii každoročne vyžiadajú životy takmer 76-tisíc detí mladších ako päť rokov, uviedla v utorok Svetová zdravotnícka organizácia. V niektorých ukazovateľoch dokonca začína Európa zaostávať, informuje o tom agentúra AFP.

Zverejnili štatistiky

Podľa WHO v roku 2022 v Európe a strednej Ázii zomrelo 75.647 detí mladších ako päť rokov. Medzi hlavné príčiny patrili komplikácie pri predčasnom pôrode, pôrodná asfyxia, vrodené srdcové anomálie, infekcie dolných dýchacích ciest a novorodenecká sepsa.

„Európa v mnohých ukazovateľoch, od zdravia detí a dospievajúcich až po chronické ochorenia, zväčša stagnuje alebo dokonca začína zaostávať,“ uviedla správa WHO. „Mnoho novorodencov a detí stále zbytočne zomiera pred piatym rokom života,“ spomína sa v správe.

Miera úmrtnosti detí je v Európe celkovo stále veľmi nízka. Rozdiely medzi krajinami s najlepšími a najhoršími výsledkami sú ale pomerne veľké. V krajinách EÚ zomiera 1,5 až 4,1 detí pod päť rokov na 1000 pôrodov. V niektorých krajinách strednej Ázie sa toto číslo pohybuje medzi 18,2 a 40,4 na 1000 pôrodov.

Mentálne zdravie tínedžerov

Podľa WHO asi 20 percent mladistvých má nejaké mentálne ochorenie a najčastejšou príčinou smrti vo vekovej skupine 15 až 29-ročných je samovražda. Dievčatá v porovnaní s chlapcami vykazujú systematicky nižšiu úroveň duševnej pohody.

Podľa ďalších zistení až 15 percent tínedžerov zažilo nejakú formu kyberšikany, 10 percent tínedžerov užíva v nejakej forme tabakové výrobky a štatisticky má tretina školopovinných detí nadváhu.

„V našom online a prepojenom svete sa mladí ľudia paradoxne cítia osamelejší ako kedykoľvek predtým, mnohí z nich bojujú so svojou hmotnosťou a sebadôverou, čo ich v dospelosti pripravuje na zlé zdravie,“ uviedol regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. „Ochrana a zlepšenie zdravia detí prináša dividendy počas života človeka, zatiaľ čo znižuje jeho náklady pre spoločnosť,“ dodal.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie