Prvýkrát po troch rokoch klesla inflácia v eurozóne pod hranicu dvoch percent. Hoci ekonómovia varujú, že boj s rastom cien ešte nie je vyhratý, ECB sa môže rozhodnúť znižovať úrokové miery rýchlejšie, než pôvodne plánovala. Najbližšia príležitosť bude o dva týždne.
Článok je súčasťou prehľadu Týždeň v európskej ekonomike, ktorý EURACTIV Slovensko pripravuje pre Denník N.
Medziročný rast cien v eurozóne dosiahol v septembri 1,8 percenta. Naposledy bol taký nízky v polovici roka 2021. Navyše, inflácia klesla pod indikatívnu dvojpercentnú hranicu, ktorú si stanovila Európska centrálna banka.
Tá znížila úrokovú mieru v tomto roku zatiaľ dvakrát – naposledy v septembri na 3,5 percenta. Ďalší pokles sa očakával až v decembri. Hoci inflácia klesala, ECB chcela postupovať opatrne, upozorňovala na geopolitické riziká, ktoré môžu opäť zvýšiť ceny energií, aj na pomalší pokles jadrovej inflácie (očistenej od volatilných cien energií a potravín).
Čo musí ECB zvažovať
Rýchlosť znižovania cien prekonáva očakávania. Navyše, v septembri už klesla aj jadrová inflácia, a to z 2,8 percenta v auguste na 2,7 percenta. Na septembrových číslach sa najvýraznejšie podpísal medziročný pokles cien energií (o 6 percent, v auguste bol pokles 3 percentá). Pomerne vysoko sa drží rast cien služieb (4 percentá), no aj ten je o 0,1 percentuálneho bodu nižší než v auguste.
Medziročná inflácia je pod dvojpercentnou hranicou vo všetkých veľkých ekonomikách eurozóny: v Nemecku je 1,8-percentná, vo Francúzsku 1,5-percentná (výrazný pokles oproti 2,2 percenta v auguste), v Španielsku 1,7-percentná (v auguste 2,4 percenta), v Taliansku je dokonca na 0,8 percenta.
Európskej ekonomike však opäť hrozí recesia. V druhom štvrťroku rástol HDP eurozóny o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu kvartálu, spotrebiteľské výdavky sú nízke a veľké firmy oznamujú prepúšťanie. Nemecko, hospodársky motor eurozóny, očakáva rast nezamestnanosti nad súčasných 6 percent a pokles HDP.
Zvyšuje sa tým politický tlak na ďalšie skresanie úrokových mier. Štrukturálne problémy európskych ekonomík síce nevyrieši, môže však poskytnúť dočasný stimul.
Európska centrálna banka váhala so znižovaním základných úrokových mier, lebo koncom roka čakala opätovné zvýšenie inflácie na 2,5 percenta. Vzhľadom na prudký pokles cien ropy sa však predpovede nemusia naplniť.
Čo bude nasledovať
Najbližšie zasadnutie Rady guvernérov ECB bude 17. októbra. Pravdepodobnosť rýchlejšieho znižovania úrokových mier je podľa investorov 85-percentná, ešte minulý týždeň ju odhadovali na 25 percent.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.