
Izrael sa dopúšťa genocídy na Palestínčanoch v Pásme Gazy tým, že systematicky útočí na pôrodnú starostlivosť a zámerne obmedzuje pôrodnosť. Podľa agentúry AFP to dnes uviedla vyšetrovacia komisia OSN zaoberajúca sa pôsobením izraelskej armády na okupovaných územiach.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu správu odmietol ako nepodloženú a zaujatú voči jeho krajine.
Izraelská armáda, ktorá začala operovať v Pásme Gazy po predvlaňajšom teroristickom útoku palestínskeho hnutia Hamas na južný Izrael, podľa správy komisie úmyselne zničila najväčšiu pôrodnicu v pásme a výrazne zhoršuje podmienky na to, aby palestínske ženy mohli mať deti.
Negatívny vplyv na zdravie žien
„Zameranie sa na strediská starostlivosti o novorodencov, konkrétne priame útoky na pôrodnice a najväčšiu kliniku umelého oplodnenia v Gaze, kombinované s využívaním hladovania ako vojnovej stratégie, malo vplyv na všetky aspekty reprodukcie,“ uviedla podľa AFP predsedníčka komisie Navi Pillayová.
Bojová operácia izraelskej armády podľa nej veľmi negatívne vplýva na fyzické a psychické zdravie žien a dievčat a obmedzuje ich schopnosti a možnosti mať deti, dodala.
Izrael v priebehu konfliktu zaútočil na niektoré nemocnice v Pásme Gazy, ktoré podľa židovského štátu používala teroristická organizácia Hamas na krytie svojej činnosti a mala v podzemí pod zdravotníckymi objektmi svoje základne.
Podľa správy OSN však v decembri 2023 armáda úmyselne zaútočil na najväčšiu kliniku vykonávajúcu umelé oplodnenie Basma a zničila 4000 embryí, hoci sa v tejto klinike žiadni ozbrojenci Hamasu neskrývali.
Netanjahu správu OSN odmieta
Netanjahu v dnešnej reakcii na správu označil Radu OSN pre ľudské práva, ktorá komisiu v roku 2021 vytvorila, za „antisemitský, prehnitý, teroristov podporujúci a nepodstatný orgán“. OSN sa podľa neho mala zamerať na zločiny páchané Hamasom, namiesto toho ale „znovu útočí na Izrael falošnými obvineniami, vrátane nepodložených obvinení zo sexuálneho násilia“.
Správu podľa denníka The Times of Israel odsúdili aj niektoré izraelské organizácie obhajujúce ženské práva, podľa ktorých nemožno porovnávať počínanie izraelskej armády so znásilňovaním, ktorého sa pri útoku 7. októbra dopúšťali členovia Hamasu a jeho spriaznených skupín.
Teroristi vtedy povraždili asi 1200 ľudí a ďalších viac ako 250 uniesli. Niektoré unesené ženy opisujú znásilňovanie, ktorého sa na nich dopúšťali únoscovia.
Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy si od začiatku bojov vyžiadala životy viac ako 48-tisíc Palestínčanov, väčšinu z nich podľa ministerstva zdravotníctva vlády Hamasu tvoria ženy a deti. Úrady v Pásme Gazy v bilanciách zabitých nerozlišujú medzi bojovníkmi a civilistami.
Obe strany v súčasnosti rokujú o možnom pokračovaní prímeria, pôvodne plánovaného na tri etapy. Prvá fáza formálne skončila 1. marca a Hamas počas nej prepustil 33 izraelských rukojemníkov výmenou za takmer 2000 Palestínčanov väznených či zadržiavaných v Izraeli.
