Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Jadrové zbrane naberajú v čase geopolitického napätia na význame. Čína a KĽDR opäť zväčšili svoj arzenál

Čína za posledný rok výrazne zväčšila svoj jadrový arzenál, počet jadrových hlavíc za rok zvýšila zo 410 na 500, uvádza sa v pravidelnej správe Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI) o počte jadrových zbraní vo svete. Peking ich má ale stále niekoľkonásobne menej ako Spojené štáty či Rusko. A zatiaľ čo u väčšiny jadrových […]
Menej ako 1 min. min.

Čína za posledný rok výrazne zväčšila svoj jadrový arzenál, počet jadrových hlavíc za rok zvýšila zo 410 na 500, uvádza sa v pravidelnej správe Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI) o počte jadrových zbraní vo svete.

Peking ich má ale stále niekoľkonásobne menej ako Spojené štáty či Rusko. A zatiaľ čo u väčšiny jadrových veľmocí sa počet jadrových hlavíc nezvýšil, tiež Severná Kórea ich má podľa SIPRI asi 50, teda za rok o dvadsať viac.

“Čína rozširuje svoj jadrový arzenál rýchlejšie ako ktorákoľvek iná krajina,” uviedol Hans Kristensen zo SIPRI. Podľa štokholmského inštitútu by mohol mať Peking do roku 2030 najmenej toľko medzikontinentálnych balistických rakiet schopných niesť jadrové hlavice ako Rusko či USA. Avšak čínsky počet jadrových hlavíc bude podľa SIPRI stále oveľa menší, ako majú Moskva (4380) a Washington (3708).

Rusko oživuje ducha kubánskej krízy. Do Karibiku posiela lode schopné niesť jadrové zbrane

Zo správy SIPRI tiež vyplýva, že asi 2100 jadrových hlavíc je teraz vo svete v stave “vysokej operačnej pohotovosti”. Väčšina z nich patrí Rusku a USA. Čína ale podľa SIPRI vlani zrejme prvýkrát uviedla niektoré jadrové hlavice do tohto stavu.

Takmer 90 percent jadrových zbraní vlastní Rusko a USA, zvyšok pripadá na ďalšie oficiálne jadrové mocnosti Francúzsku, Číne a Británii a štáty, ktoré podľa SIPRI tiež majú jadrové zbrane (Izrael, India, Pakistan a KĽDR).

SIPRI tiež uviedol, že nemá dôkaz o tom, že by Rusko rozmiestnilo jadrové zbrane na území Bieloruska, hoci sa vlani takéto správy objavili.

Podľa štokholmského inštitútu v poslednom roku utrpelo veľké neúspechy diplomatické úsilie o kontrolu jadrových zbraní, a to na pozadí napätých medzinárodných vzťahov kvôli vojnám na Ukrajine a v Pásme Gazy.

“Od studenej vojny sme nezaznamenali takú významnú úlohu jadrových zbraní v medzinárodných vzťahoch,” uviedol Wilfred Wan zo SIPRI s tým, že krajiny sa viac spoliehajú na odstrašovaciu úlohu jadrového arzenálu.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie